Wskazuje wyposażenie, ale po odpowiednim sprawdzeniu też np. historię szkodowości. Jak odczytać numer VIN?
Numer VIN jest jednym z najważniejszych oznaczeń pojazdu. Identycznie jak PESEL w przypadku kierowcy, pozwala na precyzyjną identyfikację. Kod po raz pierwszy pojawił się już w roku 1954. Początkowo nie był jednak tworzony w oparciu o jeden wzór. Standaryzacja miała miejsce w roku 1981. Od tego momentu 17 cyfr układa się w odgórnie ustalone oznaczenie. Standaryzacja przyniosła ważną zaletę - ciąg liter i cyfr zaczął być czymś więcej niż identyfikatorem. Bo odczytanie numeru VIN może dać kierowcy szereg informacji dotyczących pojazdu.
Jak odczytać numer VIN? Znaczenie poszczególnych znaków:
Znaczenie numeru VIN jest kluczowe podczas zakupu auta używanego. Powód? Pozwala na identyfikację konkretnego auta - numer naniesiony na nadwoziu należy porównać z numerem wpisanym do dokumentów pojazdu. Numer VIN będzie też kluczowy dla późniejszej rejestracji. Co jeszcze daje? Odczytanie VIN pozwoli kierowcy na sprawdzenie podstawowych informacji o aucie - w tym chociażby daty produkcji czy wyposażenia fabrycznego. Po zdekodowaniu VIN w autoryzowanej stacji kupujący może dowiedzieć się jak często pojazd pojawiał się w serwisie, a nawet jaki był kolor fabrycznej tapicerki.
Numer VIN: sprawdź auto w polskiej lub zagranicznych bazach
Numer VIN jest niezbędny z jeszcze jednego punktu widzenia. Bo na jego podstawie kupujący może poprosić o wygenerowanie raportu dotyczącego historii pojazdu. Dobrym przykładem jest chociażby uzyskanie bezpłatnej informacji z bazy CEPiK - dla samochodów zarejestrowanych w Polsce. Istnieje też możliwość skontrolowania szkodowości pojazdu w zagranicznych bazach - w przypadku aut sprowadzonych. Te wszystkie informacje przydadzą się w czasie oceny aktualnego stanu samochodu.
Gdzie znaleźć numer VIN?
Pomijając dokumentację pojazdu (dowód rejestracyjny i kartę pojazdu), jest kilka typowych punktów, w których producenci "zapisują" numer VIN. Można go znaleźć chociażby pod maską - na przegrodzie czołowej, podłużnicach czy kielichu przedniego zawieszenia. We wnętrzu plakietki z VIN pojawiają się na błotnikach, progach, przegrodzie bagażnika lub na ramie. VIN pojawia się też na tzw. tabliczce znamionowej zamontowanej w większości pojazdu na podszybiu auta.
Podobne wiadomości