Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej zgłoszeń dotyczy kierowców

7 lat, 9 miesięcy temu - 19 lutego 2017, Motofakty
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej zgłoszeń dotyczy kierowców
W skali kraju to ponad 200 tysięcy zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczy miejsc, w których kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa działa od 1 lipca 2016 roku. Za pośrednictwem tej aplikacji mieszkańcy mogą anonimowo wskazać policji miejsca potencjalnie niebezpieczne. Od początku funkcjonowania mapy zagrożeń policjanci z Kwidzyna odnotowali ponad 288 zgłoszeń. Aż 92 z nich dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości na drodze.

- Policjanci którzy weryfikowali naniesione na mapę informacje, potwierdzili znaczną część takich zgłoszeń. Na kierowców, którzy nie stosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości funkcjonariusze nakładali mandaty karne, a w przypadku odmowy przyjęcia nałożonej grzywny były kierowane wnioski do sądu o ukaranie - tłumaczy st. sierż. Anna Filar z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

W skali kraju w dalszym ciągu najbardziej popularnymi kategoriami zagrożeń są: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Tylko w tych trzech kategoriach odnotowano blisko 140 tys. zgłoszeń co stanowi 69% ogółu naniesionych zagrożeń.

Aby zaznaczyć na mapie miejsce potencjalnie niebezpieczne, należy wejść na stronę internetową policji. Po otworzeniu mapy trzebawybrać i przybliżyć miejsce, które nas interesuje. Gdy już takie wybierzemy, klikamy na plusik w czerwonym kółku w lewym dolnym rogu "Dodaj zgłoszenie" i umiejscawiamy na mapie nasze zgłoszeniu. Funkcjonariusze informują również, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Należy odpowiedzialnie korzystać z aplikacji. Kolejne zgłoszenie można dodać dopiero po 24 godzinach.

Support Ukraine