Nowe pojazdy w polskim wojsku. Szeregi armii zasilą terenowe Fordy Ranger

3 lata, 11 miesięcy temu - 21 grudnia 2020, moto.pl
Nowe pojazdy w polskim wojsku. Szeregi armii zasilą terenowe Fordy Ranger
Pierwsza setka terenowych samochodów Ford Ranger zasiliła już szeregi Wojska Polskiego.

Do 2022 roku polska armia ma dostać 648 takich pojazdów, które zastąpią wysłużone Honkery.

We flocie polskiej armii zaszły spore zmiany. Do jednostek wojskowych w całym kraju trafią Fordy Ranger. Pierwsza partia składająca się ze 100 sztuk została przekazana w 2. Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie. Łącznie wojsko ma otrzymać 648 terenowych pojazdów.

Przekazanie pierwszej partii samochodów odbyło się 15 grudnia. Uczestniczył w nim minister Mariusz Błaszczak, który podsumował nową flotę słowami "czas Honkera w Wojsku Polskim odchodzi do historii". To prawda, Honkery stanowiły podstawę logistycznych działań wojska od lat 90. i były już mocno wysłużone.

Specyfikację wybrali żołnierze
Ford Ranger XLT to terenowy pick-up z napędem na cztery koła. Pod maską każdego z ponad sześciuset modeli znalazł się dwulitrowy silnik wysokoprężny 2.0 EcoBlue o mocy 170 KM. Napęd przekazywany jest na cztery koła za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów o sześciu przełożeniach. Auta wyposażone są także w fabryczny reduktor i elektroniczną blokadę tylnego mechanizmu różnicowego. Rangery otrzymały 16-calowe stalowe felgi, a opony AT BFGoodrich wyposażono we wkładki typu run-flat firmy Hutchinson. Pojazdy będą miały zabudowę przestrzeni ładunkowej typu hard top z trzema otwieranymi pokrywami i mocowaniem do transportu na wagonach kolejowych.

Wysokie wymagania
Rangery mają być podstawowym środkiem transportu polskich żołnierzy w ramach programu Mustang. Według kontraktu, wszystkie nowe pojazdy powinny być przystosowane do zasilania lotniczym paliwem F34, które jest wykorzystywane w wojskach NATO. Dodatkowo mają posiadać certyfikat transportu powietrznego amerykańskich sił powietrznych USAF.

Miał być Nissan, jest Ford
Co ciekawe, program Mustang początkowo zakładał wyposażenie polskiej armii w inny model pick-upa. Przetarg wygrała marka Nissan z modelem Navara. Okazało się jednak, że przez zamknięcie fabryki w Hiszpanii, japoński koncern nie jest w stanie wyprodukować tak dużej liczby pojazdów. Projekt przejął więc Ford.

Support Ukraine