Nowy system opłat drogowych nie działa, a ma ruszyć już za trzy tygodnie

1 rok, 6 miesięcy temu - 27 maja 2021, Auto Świat
Nowy system opłat drogowych nie działa, a ma ruszyć już za trzy tygodnie
System opłat drogowych e-Toll, zgodnie z zapewnieniami Krajowej Administracji Skarbowej, ma ruszyć już za trzy tygodnie.

Jak podaje "Rzeczpospolita", wcześniej w życie musi wejść kilka ustaw, które mają zostać podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Trochę niepokoju dostarczyła jednak testowa próba rejestracji do systemu, podczas której e-Toll zawiesił się.

System e-Toll nadal w fazie testów

Testowany e-Toll to zupełnie nowy systemem. Wymaga on od użytkowników ponownej rejestracji. Ministerstwo Finansów zapewnia, że błędy systemu wynikają z jego testowego środowiska i niebawem będzie on działał lepiej.

"Zakontraktowaliśmy dwa przebiegi testów bezpieczeństwa, zidentyfikowaliśmy podatności systemu, usunęliśmy błędy i uzyskaliśmy potwierdzenie skuteczności poprawy. Będziemy gotowi z bezpieczeństwem systemu zgodnie z harmonogramem. Trwają testy wydajnościowe, funkcjonalne i zgodności z wymaganiami biznesowymi" – przekazał Przemysław Koch pełnomocnik MF ds. Informatyzacji.

ViaToll będzie wciąż działał równolegle z systemem e-Toll
System e-Toll ma działać w towarzystwie dotychczasowego systemu viaToll. 20 maja Sejm przyjął nowelizację Ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, co pozwoliło na przedłużenie działania systemu viaToll do 30 września.

Jak informuje "Rzeczpospolita", pierwotnie system viaToll miał być wygaszony 1 lipca, jednak okazało się, że nie jest możliwe wyposażenie 1,5 mln ciężarówek w nowe urządzenia do poboru myta w ciągu zaledwie dwóch tygodni. KAS musi zatem przedłużyć umowy z podwykonawcami na funkcjonowanie viaToll. Będzie mógł to zrobić jednak dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Support Ukraine