Dyrekcja przygotowuje przetargi na dokończenie tych inwestycji.
Energopol Szczecin otrzymał oświadczenia o odstąpieniu od umów na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i na rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo na połączeniu A6 i DK10 – poinformowały w poniedziałek służby prasowe Dyrekcji.
Firma nie wywiązywała się z zawartych umów i wstrzymała zasadnicze roboty na tych inwestycjach – podano w komunikacie. Jak dodano, wykonawca został wezwany do wykonania określonych zaległych robót we wskazanych terminach, z czego się nie wywiązał.
Uruchomiono gwarancje należytego wykonania, którymi były zabezpieczone kontrakty – wynika z informacji drogowców. Kwota zajętych gwarancji wynosi około 50 mln zł. Środki pozwolą na pokrycie zobowiązań nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin takich, jak płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Z tytułu nie wywiązania się wykonawcy z zapisów umownych Dyrekcja będzie egzekwować od firmy należności z tytułu kar umownych.
Budowa obwodnicy Wałcza powinna zakończyć 31 maja br. Z relacji drogowców wynika, że do zakończenia inwestycji niewiele brakuje; do wykonania zostało jeszcze przede wszystkim 100 tys. ton mas bitumicznych. Wykonawca posiada na miejscu wytwórnie mas bitumicznych i zgromadzone kruszywa, pomimo tego wstrzymał roboty zasadnicze niezbędne do zakończenia kontraktu. Pomimo wielokrotnych monitów i wezwania do poprawienia nie zaobserwowano zwiększonego zaangażowania wykonawcy – tłumaczy Dyrekcja.
Na węźle drogowym Szczecin Kijewo osiągnięte niewielkie zaawansowanie rzeczowe, pomimo upływu ponad połowy czasu trwania kontraktu. Jak podaje Dyrekcja, roboty realizowane w ostatnim czasie na węźle ograniczały się do przebudowy ważnej magistrali wodociągowej zaopatrującej w wodę Szczecin. Według drogowców, pomimo wielokrotnych monitów i wezwania do poprawienia nie zaobserwowano zwiększonego zaangażowania firmy.
Energopol Szczecin przestał w br. płacić podwykonawcom, usługodawcom i dostawcom na obwodnicy Wałcza i węźle Kijewo – poinformowała Dyrekcja. GDDKiA uruchomiła płatności bezpośrednie dla podwykonawców, potrącając te kwoty z należności przewidzianych dla wykonawcy.
GDDKiA przygotowuje przetargi na dokończenie inwestycji. Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone nowe postępowania.
Podobne wiadomości