Straż Graniczna. Jakimi pojazdami dysponuje?

1 rok, 6 miesięcy temu - 11 listopada 2021, Motofakty
Straż Graniczna. Jakimi pojazdami dysponuje?
Straż graniczna to uzbrojona formacja mundurowa wykonująca zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. W tym celu wykorzystuje m.in. nowoczesne pojazdy.

Straż Graniczna dysponuje m.in. samochodami terenowymi. Funkcjonariusze poruszają się też na czterokołowych motocyklach oraz na zwykłych motocyklach.

 - Na terenach, na które nie można wjechać pojazdami mechanicznymi, Straż Graniczna pełni służbę na koniach. Zimą zaśnieżone tereny patroluje na nartach i skuterach śnieżnych - czytamy na stronie formacji.

Straż Graniczna wznosi się także w chmury. Z nieba granicy chronią samoloty "Wilga", M-28 "Skytruck" i "Mewa" oraz śmigłowce "Kania" i "Sokół".

Jeden z ostatnich zakupów to 13 egzemplarzy Toyoty Hilux. które kosztowały ponad 22 miliony złotych. Pojazd posiada  aplikację wyświetlającą obserwowane obiekty na mapie cyfrowej.

Straż Graniczna w 2020 roku zakupiła 60 pojazdów marki Jeep Wrangler Sahara. Jeepy Wrangler w wersji Sahara to pojazdy do jazdy terenowej. Auta są wyposażone w silniki benzynowe 2.0 Turbo GME o mocy 272 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm, sprzężone z 8-stopniową skrzynia biegów ZF.

Samochody posiadają certyfikat "TrailRated" co oznacza, że zaliczyły szereg wymagających testów sprawdzających ich możliwości w ciężkich warunkach topograficznych. Wyposażone są także m.in. w pełne oświetlenie LED, tempomat, czujniki parkowania i kamerę cofania, system przeciwdziałający przewróceniu się pojazdu, dotykowy wyświetlacz multimedialny 8,4” z nawigacją kompatybilną z Android Auto oraz Apple Carplay, a także w wyciągarkę z zestawem zbloczy do samodzielnego wydobywania się z trudnego terenu.

Support Ukraine