Cena polisy OC zależy od tego gdzie pracujemy. Kto płaci najwięcej?

7 lat, 8 miesięcy temu - 14 marca 2017, Motofakty
Cena polisy OC zależy od tego gdzie pracujemy. Kto płaci najwięcej?
Średnia cena ubezpieczenia OC różni się w zależności od wykonywanego zawodu lub zajęcia - wynika z najnowszej analizy ekspertów porównywarki OC/AC mfind.pl. Kierowcy z niektórych grup zawodowych płacą o kilkaset złotych więcej niż inni uczestnicy ruchu drogowego.

Zdecydowanie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą studenci i uczniowie (średnio 1160 zł) oraz sportowcy (907 zł) - wynika z analizy ponad 350 tys. kalkulacji w kalkulatorze OC/AC mfind. Jak zauważają eksperci, wynika to przede wszystkim z młodego wieku - kierowcy z tych grup nie wyrobili jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, często muszą też liczyć się z podwyżką za wiek. Sporo płacą również pracownicy działu IT (732 zł).

Z kolei najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacą najstarsi właściciele aut - emeryci i renciści (458 zł). Niskimi stawkami OC mogą się cieszyć również rolnicy (473 zł), pracownicy administracji publicznej (516 zł), służby mundurowe (518 zł) i nauczyciele (519 zł). Oznacza to, że np. osoba zatrudniona w administracji płaci za polisę średnio o 216 zł mniej niż informatyk.

W środku stawki plasują się pracownicy biurowi (570 zł), prawnicy (592 zł) czy przedsiębiorcy i samozatrudnieni (616 zł).

Można by przypuszczać, że znaczenie ma tutaj wartość auta i na OC więcej wydają pracownicy z lepiej opłacanych grup zawodowych. Jednak jak wyjaśniają eksperci mfind.pl, przy wyliczaniu składki tego obowiązkowego ubezpieczenia, cena samochodu ma minimalne znaczenie. Kluczowy jest tutaj przede wszystkim wiek i poziom zniżek.

- Oprócz wieku i doświadczenia właściciela samochodu, znaczenie mają również inne czynniki - komentuje Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. - Ubezpieczyciele prowadzą swoje statystyki wypadkowe i mogą być do niektórych grup zawodowych "uprzedzeni", a inne faworyzować. Przykładowo osoby bezrobotne jeżdżą raczej starymi, zniszczonymi samochodami, przez co stanowią większe zagrożenie na drodze - ich stawki OC są więc wyższe. Z kolei rolnicy poruszają się zazwyczaj po wiejskich, mało uczęszczanych drogach, więc w ich przypadku ryzyko kolizji jest niskie. Ich polisy są zatem bardzo tanie - wyjaśnia Borowiecka.

Średnia cena OC według wykonywanego zajęcia lub zawodu

Wykonywany zawód/zajęcieŚrednia cena polisy OC
Student/uczeń1160 zł
Sportowiec907 zł
Pracownik działu IT732 zł
Pracownik działu obsługi klienta686 zł
Bezrobotny674 zł
Przedstawiciel handlowy660 zł
Pracownik działu sprzedaży638 zł
Pracownik fizyczny624 zł
Przedsiębiorca/samozatrudniony616 zł
Pracownik działu finansowego613 zł
Operator603 zł
Prawnik592 zł
Pracownik techniczny570 zł
Pracownik biurowy570 zł
Kierowca zawodowy569 zł
Kadra zarządzająca/menadżerska568 zł
Inżynier566 zł
Lekarz/pracownik służby zdrowia560 zł
Gospodyni domowa546 zł
Nauczyciel519 zł
Służby mundurowe518 zł
Pracownik administracji publicznej516 zł
Rolnik473 zł
Emeryt/rencista458 zł
Support Ukraine