Ceny samochodów. Dwie trzecie Polaków boi się, że nie stać ich na auto

1 rok, 10 miesięcy temu - 4 maja 2022, Motofakty
Ceny samochodów. Dwie trzecie Polaków boi się, że nie stać ich na auto
Ponad dwa lata pandemii, inflacja czy obecna sytuacja polityczna i społeczna sprawiają, że nastroje Polaków nie są najlepsze.

Przeszło dwie trzecie z nas jest pesymistycznie nastawionych do stanu polskiej gospodarki*. Wiele osób jeszcze ostrożniej podchodzi do inwestycji czy jednorazowych większych wydatków, jak chociażby zakup pojazdu.

Z badania GfK przeprowadzonego na zlecenie start-upu ubezpieczeniowego Beesafe wynika, że Polacy boją się, że w aktualnych okolicznościach nie stać ich na nabycie ani utrzymanie auta**. A czy potrafimy sobie wyobrazić życie bez samochodu?

W prawie połowie polskich gospodarstw domowych jest jedno auto (47%), w więcej niż w co czwartym (28%) – dwa, a w co dziesiątym liczba samochodów jest jeszcze wyższa. Brak pojazdu w badaniu GfK przeprowadzonym w marcu 2022 r. na zlecenie start-upu ubezpieczeniowego Beesafe zadeklarowało natomiast 16% respondentów – takiej odpowiedzi udzieliła niemal połowa (45%) respondentów tworzących jednoosobowe gospodarstwa domowe. Czy pandemia i aktualne realia zmieniły nasze podejście do posiadania pojazdów?

Strach przed kosztami zakupu i utrzymania auta
Z wyników wspomnianego badania wynika, że dwóch na trzech Polaków w obecnej sytuacji gospodarczej – mając na uwadze chociażby inflację czy ceny paliw – boi się, że nie stać ich na zakup i utrzymanie samochodu. Tę obawę szczególnie widać u najmłodszych respondentów (15-29 lat) – potwierdziło ją niemal czterech na pięciu z nich (78%), a także wśród przedstawicieli jednoosobowych gospodarstw domowych (69%) oraz tych, w których mieszka co najmniej pięć osób (72%).

Strachu przed kosztami związanymi z zakupem i utrzymaniem pojazdu nie czuje natomiast dwóch na pięciu (41%) Polaków z wykształceniem wyższym oraz prawie połowa (47%) przedstawicieli gospodarstw, których dochód wynosi co najmniej 7000 zł.

Czy potrafimy obyć się bez samochodu?
Jak wynika z badania GfK dla Beesafe spojrzenie na potrzebę posiadania samochodu zmienia się w zależności o tego, czy już go mamy. Spośród osób bez auta niemal 60% zgadza się ze stwierdzeniem, że pandemia pokazała, iż można obyć się bez niego, choć wcześniej wydawało się, że jest ono niezbędne. Spośród aktualnych właścicieli czterech kółek podobnie twierdzi natomiast jedynie 40%. Z taką tezą szczególnie nie utożsamiają się uczestnicy badania w wieku 40-49 lat – prawie trzech na czterech z nich (70%) zdecydowanie lub raczej nie zgadza się z tym, że pandemia pokazała, że mogą obyć się bez samochodu, choć przed nią uważali, że muszą go mieć. Podobnie uważa 72% osób z wyższym wykształceniem. Co ciekawe jednak, wśród dyrektorów, kierowników czy właścicieli firm ponad połowa (55%) przyznała, że pandemia uświadomiła im, że auto nie jest im niezbędne.

Większość kierowców (55%) przyznała, że korzysta z samochodu rzadziej niż przed pandemią, więc chciałaby też obniżyć wartość ubezpieczenia. To podejście jest szczególnie bliskie starszym respondentom – zgodziło się z nim niemal trzy czwarte (71%) osób powyżej 60. roku życia. Co ciekawe więcej osób bez auta – dwie trzecie (63%) z nich – niż właścicieli pojazdów (55%) twierdzi, że jego ubezpieczenie powinno być tańsze w związku z tym, że rzadziej jeździmy samochodami.

Jeśli auto, to używane, ale niekoniecznie tańsze
GfK w badaniu realizowanym dla Beesafe sprawdziło też preferencje Polaków dotyczące zakupu samochodu w aktualnych realiach. Ponad dwie trzecie (69%) respondentów gdyby teraz planowało jego nabycie, zdecydowanie lub raczej wybrałoby pojazd używany. Odsetek takich odpowiedzi jest najwyższy w przypadku najmłodszej grupy badanych (15-29 lat) – wynosi 78%. – Warto zauważyć, że trzech na czterech Polaków, którzy zdecydowaliby się na auto używane, to także osoby, które obawiają się, że nie stać ich na zakup i utrzymanie samochodu. Może być to związane ze skutkami pandemii, które zarówno gospodarka całościowo, jak i wielu z nas odczuwa. Jednym z nich były problemy z realizacją zamówień i malejącą liczbą ofert pojazdów, jednak większość (57%) respondentów nie uznała dostępności za czynnik, który przede wszystkim brałaby pod uwagę, decydując się na zakup nowego samochodu. Równocześnie też widać w naszym badaniu, że prawie trzech na pięciu respondentów (59%) nie zmieniłoby auta na tańsze niż to, które posiadają – zauważa Rafał Mosionek z Beesafe. Na zakup pojazdu z niższej półki cenowej zdecydowałby się natomiast co piąty Polak, który stwierdził, że pandemia pokazała mu, że może obyć się bez samochodu, choć wcześniej uważał, że musi go mieć.

Jak widać, choć o pandemii na co dzień słyszymy już znacznie rzadziej, jej skutki nadal są odczuwalne. Zanim na dobre się z nią pożegnaliśmy, sytuacja społeczno-gospodarcza uległa drastycznej zmianie ze względu na wojnę w Ukrainie. Wszystko to wpływa na nasze nastroje – według marcowego badania Kantar „Nastroje społeczne Polaków” obecnie niemal połowa Polaków (49%) jest zdania, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju pogorszą się. Obawa przed posiadaniem i kosztami związanymi z utrzymaniem auta w tym kontekście jest więc zrozumiała, nadal jednak wielu z nas nie potrafi obyć się bez samochodu.

* - Kantar, „Nastroje społeczne Polaków” – III 2022 r.

** - Badanie Omnibus, n=1000, GfK dla Beesafe, III 2022 r.

Support Ukraine