Jaką tolerancję błędu ma fotoradar? Niby istnieje, ale nie próbuj z tego korzystać

2 tygodnie, 3 dni temu - 4 listopada 2024, moto.pl
Jaką tolerancję błędu ma fotoradar? Niby istnieje, ale nie próbuj z tego korzystać
Jaką tolerancję błędu ma fotoradar? Nie masz co liczyć na ulgę i jest to zwykła ciekawostka. Pamiętaj, żeby nigdy nie jeździć zbyt szybko, bo grozi to naszemu bezpieczeństwu. Ile wynoszą błędy pomiarowe?

Niektórzy kierowcy lekko się zagapią i przekroczą dozwoloną na drodze prędkość o minimum, a później plują sobie w brodę i czekają, czy przyjdzie zdjęcie z fotoradaru. Miej na uwadze, że zawsze należy przestrzegać przepisów i w żadnym razie nie należy przekraczać dozwolonej prędkości, nawet jeśli wydaje ci się, że w danej chwili musisz to zrobić. Ale czy fotoradar ma jakąś tolerancję?

Jaką tolerancję błędu ma fotoradar? To kluczowe, jeśli przekroczyłeś o minimum i obawiasz się o mandat

Sprzęty pomiarowe, dzięki którym prędkość na drodze jest kontrolowana, mogą popełniać niewielkie błędy pomiarowe. Nie zawsze wynika to ze złego użytkowania, czy nieprawidłowego mierzenia prędkości. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na niewielki błąd pozwala polskie prawo, a konkretnie rozporządzenie Ministra Gospodarki z 17 lutego 2014 r. dotyczące wymagań dla przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów. Określono też dopuszczalne błędy: +/-1 km/h w przypadku badań laboratoryjnych (ale powyżej 100 km/h +/-1 proc.). Poza laboratorium marginesy są większe, bo wynoszą +/-3 km/h dla prędkości do 100 km/h i +/-3 proc. wartości mierzonej dla prędkości powyżej 100 km/h.

Czy policja musi być widoczna podczas pomiaru prędkości 2024? To lepiej wiedzieć

Policjanci podczas rejestrowania prędkości mogą jednak przyjmować nawet 10 proc. tolerancji, jednak nie zawsze tak jest i jest to sprawa indywidualna. Oczywiście nie oznacza to, że mamy prawo przekraczać dozwoloną prędkość. Należy zawsze pamiętać, że ograniczenia nie są wymysłem, lecz służą naszemu bezpieczeństwu. 

Warta poruszenia jest jeszcze jedna rzecz. Niektórym wydaje się, że policjanci mierzący prędkość powinni być w pełni widoczni kierowcom. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Według obecnie obowiązującego rozporządzenia radiowóz nie musi mieć włączonych sygnałów świetlnych gdy stoi w miejscu dozwolonym. Powinno tak być tylko jeśli stoi na jezdni lub w miejscu niedozwolonym, a brak widoczności mógłby powodować niebezpieczeństwo. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Support Ukraine