Koronawirus w Polsce - czy i gdzie można pojechać na majówkę?

2 lata, 2 miesiące temu - 29 kwietnia 2020, Auto Świat
Koronawirus w Polsce - czy i gdzie można pojechać na majówkę?
Od 4 maja mogą rozpocząć pracę hotele i miejsca noclegowe. Oznacza to także, że w długi majowy weekend nie wybierzemy się do pensjonatu, zamkniętych jest też większość miejsc, gdzie można np. rozbić namiot.

Można jednak pojechać np. na działkę, możliwe są spacery po lesie, a także spotkania w ograniczonym gronie – należy jednak uważać na pułapki i wysokie kary za złamanie nie zawsze precyzyjnych przepisów.

Tak – o ile na danym terenie nie obowiązuje lokalny zakaz wstępu do lasu. Po lesie można legalnie spacerować w gronie rodziny, ale w grupie ze znajomymi – już nie. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, który nie dotyczy jedynie osób najbliższych, w tym osób niespokrewnionych mieszkających razem.

Niedozwolonym zgromadzeniem nie jest też spotkanie (np. spacer) z rodziną osoby najbliższej, np. mężczyzny z matką narzeczonej – o ile mężczyzna mieszka z narzeczoną. Uwaga – przebywając na terenie publicznym, należy zakrywać usta i nos! W razie zaś pytań:

Do odwołania zakazuje się:

1) organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);

2) innych niż określone w pkt 1 zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu.

Będąc w lesie, trzeba opamiętać, że zabronione jest korzystanie z tzw. małej infrastruktury leśnej (np. wiat, miejsc do ćwiczeń) oraz pól biwakowych.

Czy mogę rozpalić grilla?

W gronie rodzinnym – tak, również w miejscu publicznym, jeśli nie ma lokalnego zakazu i nie powoduje to zagrożenia czy dyskomfortu innych osób. Na własnym terenie – całkiem bez problemu. Obowiązuje jednak zakaz organizowania zgromadzeń oraz imprez w gronie większym niż 2 osoby – a zatem zaproszenie sąsiada na grilla, jeśli gospodarzy jest więcej niż jeden, będzie już wykroczeniem.

Czy mogę iść na piwo z kolegą?

Tak (spotkanie dwóch osób jest legalne) – przy czym lepszym pomysłem będzie pójście „do kolegi na piwo”. Warto wiedzieć, że obowiązują lokalne zakazy spożywania alkoholu w wielu miejscach, gdzie do niedawna było to dozwolone – np. na warszawskich plażach. Jeśli znamy miejsce, gdzie można usiąść legalnie z piwem – to ograniczeń „koronawirusowych” (w gronie rodzinnym lub 2-osobowym) dotyczących picia alkoholu nie ma.

Czy mogę pojechać na majówkę pod namiot?

Zasadniczo tak, ale... zakaz prowadzenia usług hotelarskich wyklucza skorzystanie z płatnego pola namiotowego, zamknięte są też leśne pola biwakowe. Pozostaje zatem biwakowanie na dziko np. nad rzeką w miejscach, gdzie nie jest to zabronione . I uwaga: tylko w gronie rodzinnym – obowiązuje zakaz zgromadzeń!

Od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania zakazuje się korzystania:

1) z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci;

2) ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

Czy jadąc samochodem, muszę zakrywać usta i nos?

W pociągu, autobusie, w taksówce – tak. W prywatnym aucie tylko wtedy, gdy jedziemy z osobą (osobami) spoza najbliższej rodziny, a zatem w typowych warunkach – nie!

Czy na plaży muszę nosić maseczkę?

Zdecydowanie tak! Obowiązek zakrywania (w dowolny sposób, np. ubraniem) ust i nosa nie obowiązuje jedynie w lesie. Na plaży obowiązuje. Z obowiązku zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 4 lat a także osoby, które nie mogą zakrywać ust ze względu na stan zdrowia (także psychicznego). W razie problemów z policją warto wiedzieć, że nie ma obowiązku przedstawiania zaświadczenia od lekarza.

Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

Czy dzieci mogą same jeździć na rowerze?

Tak, ale tylko te, które ukończyły 13. rok życia. Młodsze dzieci mogą przemieszczać się – także na rowerze – tylko pod opieką dorosłych, ale nie tylko rodziców. Uważajcie więc na dzieci, także wypuszczając je np. do sklepu – to nie jest dozwolone.

Czy na spacerze, należy zachować odstęp 2 metrów od żony?

Jakkolwiek to jeden z przepisów, który jest najbardziej krytykowany jako niekonstytucyjny i bezsensowny, a także pomimo pojawiających się oświadczeń, że jego przestrzeganie nie będzie nadmiernie egzekwowane, obowiązek zachowania odstępu – dotyczący także małżonków – obowiązuje. Można natomiast bez obaw trzymać za rękę dziecko do 13. roku życia, a także nie zachowywać odstępu, opiekując się osobą np. na wózku.

1. Do odwołania, w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:

1) pieszo – jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie, chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad:

a) dzieckiem do ukończenia 13. roku życia,

b) osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;

Niestety, wyłączenia dla małżonków nie przewidziano.

Czy mogę jeździć rekreacyjnie na rowerze?

Tak – ale z zakrytymi ustami i nosem na warunkach obowiązujących w każdym miejscu publicznym. Nie trzeba zakrywać ust i nosa jedynie w lesie.

Czy na własnej działce muszę nosić maseczkę?

Nie – na własnym terenie nie musimy zakrywać ust i nosa.

Czy na własnej działce mogę zorganizować grilla da znajomych?

Nie – obowiązuje nie tylko zakaz zgromadzeń, ale też organizowania imprez i spotkań. Sam grill nie jest więc zabroniony, ale „impreza grillowa” – już tak! Za organizację takiego spotkania grożą absurdalnie wysokie kary!

Ile osób może jechać w prywatnym 5-osobowym samochodzie?

Pięć! Jedynie w pojazdach transportu zbiorowego oraz tych, które mają powyżej 9 miejsc siedzących (łącznie z kierowcą), może jechać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Parki narodowe – czy są otwarte?

Większość tak, niektóre tylko częściowo. Należy się dowiadywać przed podróżą czy miejsce, do którego się udajemy, jest otwarte. Niektóre lasy są zamknięte obecnie z powodu suszy, sytuacja jest bardzo zmienna.

Czy mogę popływać jachtem po jeziorze?

Zasadniczo tak, ale... porty nie działają, na Mazurach majówki są odwołane. Jeśli więc mamy jacht na brzegu i potrafimy obyć się bez portu – to jak najbardziej, ale raczej nie uda nam się go wypożyczyć. Łatwiej jednak będzie popływać łodzią pożyczoną od sąsiada, na desce surfingowej itp. – to wszystko, na co w tę majówkę można sobie pozwolić.

Czy mogę pojechać na wyprawę kamperem?

Zdecydowanie tak – jeśli ktoś ma kampera do dyspozycji, to powinien z niego skorzystać z zastrzeżeniem, że zamknięte są kempingi i trzeba kempingować „na dziko”.

Pamiętaj!

  • Zakrywamy usta i nos wszędzie poza prywatnym terenem, na rowerze i idąc pieszo, także w sklepie i w urzędzie. Obowiązek nie dotyczy małych dzieci (do lat 4) oraz osób, którym nie pozwala na to zdrowie.
  • Wszędzie obowiązuje zakaz gromadzenia się, spotkań i imprez w gronie większym niż 2 osoby, co nie dotyczy jedynie członków najbliższej rodziny
  • Można jeździć, gdzie się chce, podporządkowując się jednak innym ograniczeniom

Support Ukraine