Nie piszą tego w umowach kupna-sprzedaży samochodów, a potem zdziwieni. Może się skończyć mandatem

1 miesiąc, 4 tygodnie temu - 24 września 2024, moto.pl
Nie piszą tego w umowach kupna-sprzedaży samochodów, a potem zdziwieni. Może się skończyć mandatem
Jak prawidłowo sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu? Niektórym wydaje się, że potrzebne są tylko podstawowe informacje, ale to błąd. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i nie daj się naciąć. W przeciwnym razie może się okazać, że spotkają cię negatywne konsekwencje.

Gdy chcemy sprzedać lub kupić samochód, niezbędne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Może się jednak okazać, że dokument nie będzie zawierał niezbędnych informacji, co w późniejszym czasie przyniesie nam negatywne skutki. Jakie? Nie daj się naciąć i sprawdź, jak napisać umowę prawidłowo.

Jak prawidłowo sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu? Będziesz jej później potrzebować
Umowa kupna-sprzedaży powinna zostać sporządzona z dużą starannością. Podstawowe wzory są dostępne w internecie, ale sam dokument nie jest ściśle określony i jeden może się różnić od drugiego. Później okaże się, że będzie potrzebny w urzędzie skarbowym i w wydziale komunikacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, to właśnie ta umowa stanie się podstawą dla wszelkich roszczeń.

Dokument warto przygotować w minimum dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Co dokładnie powinien zawierać?

  • Tytuł - określenie, czego dotyczy;
  • Datę zawarcia umowy - od momentu jej podpisania jest 14 dni na zapłacenie podatku PCC;
  • Dane kupującego i sprzedającego - imiona i nazwiska, PESEL, serie i numery dokumentów tożsamości, adresy, numery kontaktowe;
  • Dokładny opis pojazdu - rodzaj, marka, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, numer silnika, aktualny przebieg, kolor, pojemność jednostki napędowej;
  • Cena i metoda płatności - bez niej umowa jest nieważna;
  • Podpisy obu stron.

Co warto wpisać w umowie kupna-sprzedaży samochodu? O tym nie każdy pamięta
Oprócz podstawowych rzeczy, w umowie kupna-sprzedaży warto też zawrzeć kilka aspektów, o których nie każdy pamięta, a które później mogą się okazać niezwykle istotne. To na przykład wpisanie konkretnej godziny obok daty. Po co? Przyda się w przypadku, gdy samochód będzie miał tego samego dnia stłuczkę lub zostanie zrobione zdjęcie fotoradarem. Krótka informacja pomoże uniknąć mandatu.

W przypadku gdy sprzedajesz samochód z uszkodzeniami, informacje o nich również warto zawrzeć w umowie. Dzięki temu uda ci się uniknąć przyszłych nieporozumień z nimi związanych. A jeśli kupujesz samochód, lepiej się upewnij, czy ma on tylko jednego właściciela - jeśli nie, do sprzedaży wymagana jest zgoda wszystkich. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Support Ukraine