Oszustwa przy zakupie samochodu. Tak działają oszuści

7 miesięcy, 2 tygodnie temu - 18 lipca 2023, Motofakty
Oszustwa przy zakupie samochodu. Tak działają oszuści
Dwie ofiary internetowych oszustów zgłosiły się w ostatnim czasie na komendę policji w Garwolinie (województwo mazowieckie). Obydwoje poszkodowani wpłacili zaliczki za rzekomo oferowane na sprzedaż samochody. Mężczyzna stracił 20 tys. zł, kobieta - 3,5 tys. zł – poinformowała miejscowa policja.

Jak przekazała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie podkom. Małgorzata Pychner, mężczyzna znalazł na jednym z portali internetowych ofertę sprowadzenia z zagranicy Mercedesa za ponad 80 tys. zł. Aby zamówić auto, konieczna była jednak wpłata zaliczki. Zainteresowany przelał na wskazane konto bankowe ponad 20 tys. zł i czekał na realizację zamówienia.

"Po upływie umówionego czasu okazało się, że samochód nie został dostarczony pod dom klienta, tak, jak obiecywał sprzedający. Pokrzywdzony nie mógł się z nim ani skontaktować, ani odzyskać wpłaconych pieniędzy" – powiedziała policjantka.

W drugim przypadku ofiarą oszustwa padła kobieta, która chciała kupić Forda. Ofertę znalazła na portalu społecznościowym. Kobieta zrobiła kilka przelewów na łączną kwotę 3,5 tys. zł; miała to być zaliczka na zakup auta.

"Następnego dnia, po wcześniejszych ustaleniach, pojechała do Warszawy, żeby sfinalizować zakup i odebrać auto, jednak adres okazał się fałszywy, a kontakt ze sprzedającym się urwał" – zrelacjonowała rzeczniczka.

Policjanci szukają sprawców tych przestępstw. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

"Podane przykłady pokazują, z jakim ryzykiem muszą liczyć się osoby dokonujące zakupów za pośrednictwem sieci. Apelujemy o zachowanie ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających" – powiedziała podkom. Małgorzata Pychner.(PAP)

Support Ukraine