Brytyjski producent zakończył pracę nad prototypowym autem pod nazwą Car Zero. Powstanie dwanaście ręcznie wykonanych egzemplarzy – wszystkie są już sprzedane.
Plan odbudowy Bentleya Blowera, wyścigowego modelu sprzed prawie stu lat, brytyjski producent ogłosił już w 2019 roku. Teraz gotowy jest prototyp samochodu, który posłuży do testów przed produkcją składającej się z 12 sztuk Continuation Series.
Bentley Blower – wskrzeszanie legendy
Sir Tim Birkin zbudował cztery oryginalne „Team Blowers" pod koniec lat dwudziestych XX w. Wszystkie przeszły chrzest bojowy na torach wyścigowych Europy, a najsłynniejszym z nich – firmowym Team Car nr 2, z numerem rejestracyjnym UU 5872 – Birkin ścigał się w Le Mans. To właśnie ten egzemplarz, należący do Bentleya i będący prawdopodobnie najcenniejszym autem tej marki na świecie, posłużył jako wzór dla Bentley Blower Continuation Series. Został on rozłożony na części, z których każdą zeskanowano laserowo. Prototyp Car Zero wytworzono ręcznie na podstawie oryginalnych rysunków projektowych i przy wykorzystaniu oryginalnych przyrządów, ale oczywiście z udziałem dzisiejszej technologii.
Tak powstało blisko 2 tysiące części, z których złożono zerowy egzemplarz – 230 z nich to w istocie podzespoły. Wśród nich silnik, oryginalnie zaprojektowany przez samego Waltera Owena Bentleya. 4,5-litrowa doładowana jednostka Bentleya Blowera ma cztery cylindry, aluminiowe tłoki, górny wałek rozrządu, cztery zawory na cylinder i podwójny zapłon iskrowy. Według wcześniejszych zapowiedzi silnik rozwijać ma 243 KM przy 4300 obr./min.
Bentley Blower będzie superwytrzymały
Na zdjęciach i udostępnionym filmie samochód wygląda rewelacyjnie – dopracowany w najdrobniejszym szczególe przez specjalistów Mullinera. Nic dziwnego, że Adrian Hallmark, prezes i CEO Bentley Motors, z taką dumą i radością wyprowadził Bentleya Blowera Car Zero na pierwszą przejażdżkę w towarzystwie słynnego oryginału po Pyms Lane na terenie siedziby firmy w Crewe. Teraz prototyp posłuży do dalszych testów wytrzymałościowych, które mają m.in. naśladować udział w słynnych zawodach sportowych, takich jak rajd Pekin-Paryża i wyścig Mille Miglia.