Po czym poznać nieoznakowany radiowóz? Zwróc uwagę na te szczegóły

1 rok, 2 miesiące temu - 19 lutego 2023, Motofakty
Po czym poznać nieoznakowany radiowóz? Zwróc uwagę na te szczegóły
Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że samochód, który właśnie nas mija, może okazać się nieoznakowanym radiowozem. Są jednak pewne szczegóły, które mogą zdradzić, że mamy do czynienia właśnie z policyjnym autem.

Dość popularnym modelem nieoznakowanego radiowozu, który od kilku lat używa policja, jest BMW Serii 3. Nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami to zmora wielu kierowców, szczególnie tych przekraczających prędkość. W BMW do pomiaru prędkości namierzonego samochodu zazwyczaj używane są wideorejestratory Videorapid 2a polskiej firmy Zurad.

Szczegół, który może podpowiadać, że dany egzemplarz jest nieznakowanym radiowozem to antena zamontowana na dachu. Dodatkowa antena zazwyczaj montowana jest na zwykłej antenie. Warto więc spojrzeć na środek dachu nad tylnym oknem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie nieoznakowane radiowozy taki dodatkowy element będą posiadać.

To jednak nie wszystko. Wprawne oko może także dostrzec specjalną listwę zamontowaną na tylnej szybie. Wyświetla się zazwyczaj na niej napis "Policja".

Popularnym modelem nieoznakowanego radiowozu jest BMW 330i xDrive (seria G20), Sedana napędzana 2-litrowy, 4-cylindrow silnik benzynowy. Moc to 258 KM, a maksymalny moment obrotowy 400 Nm. Auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,8 s, a prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Napęd trafia na cztery koła poprzez automatyczną 8-stopniwą skrzynię biegów.

Spotkać możemy także BMW 330e xDrive plug-in - hybrydowy nieoznakowany radiowóz ładowany prądem z gniazdka. Napęd to czterocylindrowa, rzędowa, dwulitrowa turbobenzynowa jednostka, którą wspomagana jest przez silnik elektryczny (109 KM). Łączna moc takiego zestawu to 252 KM. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje ok. 6 sekund, a prędkość maksymalna wynosi ponad 230 km/h.

Support Ukraine