W wiele z realizowanych przez Ministerstwo Obrony programów zaangażowany jest krajowy potencjał przemysłowy. I choć w przeważającej większości są to przedsiębiorstwa z sektora zbrojeniowego, to w łańcuchach dostaw mogą (a nawet powinny) uczestniczyć także inne branże. Wśród nich jest sektor automotive, stanowiący jeden z najsilniejszych filarów polskiej gospodarki.
Warto przypomnieć, że Polska jest jednym z największych europejskich zagłębi przemysłu motoryzacyjnego. Z kolei między branżą motoryzacyjną i zbrojeniową jest wiele podobieństw: wyśrubowane normy i najwyższe standardy jakościowe, trwałość i wytrzymałość produktów, zaawansowane procesy produkcyjne (w tym Przemysł 4.0), certyfikacja wyrobów, audyty, precyzyjne terminy dostaw, własność intelektualna, cyberbezpieczeństwo, itp. Są one nieodłącznym elementem zarówno pojazdów wojskowych, jak i systemów uzbrojenia czy amunicji.
Współpraca polskiego sektora zbrojeniowego i motoryzacyjnego
Warto podkreślić, że na współpracy polskich firm z sektora motoryzacyjnego z branżą zbrojeniową może zyskać zarówno Polska, jak i nasi sojusznicy w regionie. Przenoszenie produkcji do Polski gwarantuje, co jest szczególnie istotne dla utrzymania na odpowiednim poziomie potencjału i gotowości operacyjnej Sił Zbrojnych, większe bezpieczeństwo dostaw części dla polskich producentów pojazdów i sprzętu wojskowego. Światowa pandemia Covid-19, czy rosyjska napaść na Ukrainę udowodniły, że długie i skomplikowane łańcuchy dostaw są narażone na wiele trudnych do przewidzenia (tzw. „czarne łabędzie”) wydarzeń i zagrożeń mających istotny wpływ na ich funkcjonowanie. Równie istotna wydaje się możliwość rozproszenia produkcji specjalnej na terenie całego kraju, co w przypadku kryzysu lub wojny pozwoli na zachowanie odpowiedniego potencjału, zdolności produkcyjnych czy remontowych na rzecz Sił Zbrojnych RP.
Polska Grupa Motoryzacyjna na MSPO 2024
Polska Grupa Motoryzacyjna jest największą organizacją zrzeszającą krajowych dostawców z branży motoryzacyjnej (ponad 80 firm). Są to producenci rozmaitych części, komponentów i akcesoriów wykorzystywanych w produkcji różnej kategorii nowych pojazdów oraz części zamiennych. Członkowie PGM stosują najnowsze technologie i spełniają najwyższe normy jakościowe, takie jak IATF 16949, ISO 9001, ISO 14001, AQUAP i inne.
O potencjale polskich dostawców z branży motoryzacyjnej w kontekście wykorzystania ich w łańcuchach dostaw dla przemysłu zbrojeniowego świadczą kompetencje i oferta członków Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. Będzie się można z nią zapoznać podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Wszystkich odwiedzających tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach serdecznie zapraszamy na stoisko B-67 Polskiej Grupy Motoryzacyjnej, na którym zaprezentujemy szerokie kompetencje polskich dostawców motoryzacyjnych, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w przemyśle obronnym
– zapowiada Bartosz Mielecki, Dyrektor Zarządzający PGM. Na stoisku B-67, zorganizowanym przez PGM, na powierzchni 140 m2 zaprezentują się zarówno firmy produkcyjne, jak i dostawcy usług:
Ponadto na targach, na stoiskach indywidualnych, swoją ofertę zaprezentują także inni członkowie PGM:
O Polskiej Grupie Motoryzacyjnej (PGM)
Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM) jest największym ogólnopolskim stowarzyszeniem i Krajowym Klastrem Kluczowym, zrzeszającym wyłącznie rodzimych producentów z branży automotive. Do organizacji należy blisko 80 najlepszych polskich fabryk i firm inżynierskich, które są dostawcami rozmaitych części do produkcji nowych pojazdów oraz części zamiennych i akcesoriów do pojazdów używanych. Stowarzyszenie wspiera rozwój firm, animując współpracę pomiędzy nimi (w obszarach badań i rozwoju, sprzedaży, zakupów, HR, itd.), ułatwiając nawiązywanie współpracy z potencjalnymi partnerami biznesowymi (klientami i dostawcami), dostarczając aktualną i praktyczną wiedzę (szkolenia, webinary, wymiana doświadczeń), organizując zagraniczne misje gospodarcze, wspólne stoiska targowe oraz konferencje i warsztaty.
Podobne wiadomości