Rejestracja samochodu osobowego 2019. Dokumenty i opłaty

5 lat, 7 miesięcy temu - 19 kwietnia 2019, Motofakty
Rejestracja samochodu osobowego 2019. Dokumenty i opłaty
Podobno kierowca cieszy się dwa razy: jak kupuje samochód i jak go sprzedaje.

Ponieważ jednak najfajniejszy dla kierowcy nie jest sam zakup, ale dokument potwierdzający naszą własność (czasami także indywidualne numery rejestracyjne), niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu. Poniżej zebraliśmy najważniejsze dane odnośnie rejestracji w Polsce samochodów osobowych.

Generalnie zarejestrowanie każdego pojazdu, czyli poświadczenie w dokumentach, że pojazd jest naszą własnością, wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających, że właścicielem jesteśmy legalnie. Rożnica dotyczy jedynie rodzaju przedstawianych dokumentów, gdyż inne wystarczają do rejestracji modelu użytkowanego w Polsce (albo nowego kupionego w salonie), a inne są potrzebne w przypadku modelu sprowadzonego zza granicy.

Na początku opłaty skarbowe czyli 2% lub akcyza

Zanim jednak zaczniemy dokładne wskazania jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji i jakie koszty to za sobą niesie, niezmiernie ważne jest wspomnieć o opłacie 2% lub akcyzy, czyli ... „oddajcie to co fiskusowi należne".

W przypadku zakupu samochodu jeżdżącego w Polsce należy do 14 dni od zakupu pojazdu opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

*Przepisy Skarbowe stanowią, że obowiązek zapłaty tego podatku pojawia się przy zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Tym samym kupując samochód od dealera, z komisu, czy firmy prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymując fakturę VAT (nawet jeżeli jest to faktura VAT na 100 zł za sprzedaż komisową pojazdu wartego 90 000 zł) nie musimy udawać się do urzędu Skarbowego i płacić PCC. Jeżeli jednak samochód był kupiony od osoby fizycznej, wówczas mamy obowiązek zapłacić ,,2% wartości rynkowej''. Obowiązek zapłaty PCC nie obowiązuje w przypadku nabycia rzeczy ruchomej za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy niezbędne jest zapłacenie akcyzy. Jednakże akcyza nie dotyczy wszystkich pojazdów. Musimy ją zapłacić w przypadku samochodów osobowych, samochodów osobowo-towarowych do 3,5t (z możliwością zamontowania ławek i przewozu osób jak np. Doblo, Kangoo), kamperów, czy quadów. Aktualnie akcyza naliczana jest:

do 2000 ccm – podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax.

powyżej 2000 ccm– podatek akcyzowy wynosi 18,6% od wartości rynkowej z systemu Eurotax.

Warto także zauważyć, że modele pick up traktowane są jako dostawcze (brak akcyzy) w przypadku posiadania wyłącznie pierwszego rzędu siedzeń i jako osobowe w przypadku posiadania tylnej kanapy.

Gdy mamy już potrzebne dokumenty potwierdzające dopełnienie zobowiązań skarbowych możemy udać się do Wydziału Rejestracji.

Koszty i dokumenty PRZY REJESTRACJI SAMOCHODU OSOBOWEGO

W przypadku rejestracji samochodu jeżdżącego w kraju, dokumenty jakich potrzebujemy to:

Oryginał dowodu własności pojazdu np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę, umowa darowizny;

Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);

Dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (w przypadku braku możliwości wpisu w Dowód otrzymujemy zaświadczenie od Diagnosty);

Kartę pojazdu (posiada ją każde auto zarejestrowane w Polsce po 1.07.1999 r. Jeżeli kupujemy samochód nowy, to obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze i wraz z innymi dokumentami otrzymamy także kartę pojazdu. Kupując model zarejestrowany w Polsce, kartę przekazuje nam właściciel);

Dotychczasowe tablice rejestracyjne;

Aktualną polisę OC (polisę można zawrzeć na podstawie umowy zakupu, nie musi być Dowód Rejestracyjny);

Wniosek rejestracji samochodu;

Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną).

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy wymagane dokumenty to:

Potwierdzenie zakupu samochodu i odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego. Dokumenty w języku obcym muszą zostać przedstawione w oryginale i dołączone do tego muszą być tłumaczenia na język polski;

Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu z kraju, w którym samochód został kupiony;

Zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku;

Potwierdzenie opłacenia akcyzy, lub dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy;

Wypełniony wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy;

Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);

Wniosek rejestracji samochodu;

Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną);

Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym; **

W styczniu 2016 została zniesiona opłata recyklingowa, dlatego nie musimy jej opłacać.

**Warto zauważyć, że zagraniczne badania techniczne są w Polsce akceptowane i w nowych samochodach pierwsze jest przewidziane po 3-latach od rejestracji, drugie po pięciu, kolejne co rok. Problem może być jednak w przypadku starszych samochodów, gdyż np. w Niemczech badanie jest co dwa lata i może to kolidować w prawem polskim. Jeżeli przykładowo przegląd był 10 m-cy wcześniej, jest to akceptowane przez Wydział Komunikacji. Jeżeli jednak był 13 m-cy wcześniej to mimo iż w Niemczech pojazd ma ważny przegląd jeszcze przez 11m-cy, w Polsce musimy jechać na przegląd.

Po złożeniu wniosku o rejestrację wraz z kompletem wymaganych załączników organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym okresie pozwolenie czasowe, które przed upływem wyznaczonego terminu podlega wymianie na dowód rejestracyjny.
Dowód rejestracyjny jest produkowany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

OPŁATY NIEZBĘDNE PRZY REJESTRACJI SAMOCHODU OSOBOWEGO

Opłaty komunikacyjne za wydanie [zł]:

osobowy zarejestrowany w PL

osobowy sprowadzony

Oplata skarbowa

2% (jeżeli obowiązuje*)

Akcyza

Tablice rejestracyjne zwyczajne

80,5

80,5

Tablice rejestracyjne indywidualne

1000,5

1000,5

Dowód rejestracyjny

54,5

54,5

Karta pojazdu

0

75

Pozwolenie czasowe

14

14

Nalepka kontrolna

19

19

Nalepka legalizacyjna

12,5

12,5

Koszt badania technicznego (czytaj powyżej)**

0

98

Support Ukraine