Samochód używany. W grudniu rośnie popyt. Wyjaśniamy dlaczego

1 rok, 11 miesięcy temu - 29 grudnia 2020, Motofakty
Samochód używany. W grudniu rośnie popyt. Wyjaśniamy dlaczego
rzed Świętami Bożego Narodzenia ludzie są w stanie wydać duże pieniądze na prezenty dla swoich bliskich, a co roku rośnie liczba samochodów, które trafiają „pod choinkę”.

Ponadto pandemia zmieniła podejście wielu z nas i często traktujemy samochód jako najbezpieczniejszy środek transportu, który może nas uchronić przez zarażeniem koronawirusem. Na tym nie koniec powodów dlaczego w grudniu rośnie popyt na auta używane.

rugą grupą klientów, którzy najczęściej kupują samochody pod koniec roku, są przedsiębiorcy i firmy, chcące podnieść koszty uzyskania przychodów do końca roku.

Pomimo tego, że 2020 był rokiem bardzo niekorzystnym dla wielu Polaków, w grudniu liczba sprzedanych aut w Polsce jest porównywalna z rokiem poprzednim. Dane pochodzą z analizy największego dealera samochodów używanych w Europie Środkowo – Wschodniej, AAA AUTO.

„Popyt na samochody używane od dawna już rośnie wraz z końcem roku, nawet teraz, gdy sytuacja na rynku aut używanych jest znacznie osłabiona. Samochód postrzegany jest jako najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii, dlatego jest to coraz bardziej popularny prezent świąteczny – najczęściej dla dziewczyny lub żony. Największym zainteresowaniem cieszą się hatchbacki, ale interesującą zmianę trendu obserwujemy na drugim miejscu, na którym są kombi i SUV-y. Ważnym kryterium wyboru są komfort i bezpieczeństwo." – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. Na samochód z nadwoziem typu hatchback w grudniu zdecydowało się 41% klientów sieci AAA AUTO, natomiast 19% klientów wybrało SUV-y oraz kombi.

Przed Świętami Bożego Narodzenia szczególnie popularne są samochody prawie nowe, które klienci traktują jako niedrogi wariant nowego samochodu, którego nie byliby w stanie kupić nawet przed końcem roku ze względu na długi czas oczekiwania. „Czas oczekiwania na nowy samochód wynosi od trzech do sześciu miesięcy i jest wciąż wydłużany przez zamykanie fabryk. Z kolei, używane samochody są dostępne natychmiast. Wybierają je również przedsiębiorcy i firmy, które kupują samochody z VAT przed końcem roku w celu zwiększenia kosztów uzyskania przychodów" – dodała Karolína Topolová.

W grudniu tego roku 68% klientów preferuje silniki benzynowe, które są bardziej odpowiednie dla kierowców sezonowych i początkujących, a jednocześnie lepiej sprawdzają się zimą. Popyt na automatyczną skrzynię biegów ustabilizował się i obecnie jest na poziomie 13% klientów. 9% samochodów wybieranych przez kierowców ma napęd na cztery koła. Najpopularniejszą marką jest tradycyjnie Opel (15%), następnie Skoda (10%) i Ford (7%). Najpopularniejsze modele to Opel Astra i Insignia oraz Skoda Fabia

Najczęściej sprzedawane auta osobowe w grudniu

Czechy

Słowacja

Polska

1.

Skoda Octavia

Skoda Octavia

Opel Astra

2.

Skoda Fabia

Skoda Fabia

Skoda Fabia

3.

Volkswagen Passat

Škoda Superb

Opel Insignia

4.

Skoda Superb

Volkswagen Passat

Skoda Octavia

5.

Hyundai i30

Kia Sportage

Toyota Yaris

Support Ukraine