To tylko kilka wad tej pracy. Kierowcy ciężarówek mogą liczyć za to na stosunkowo wysokie wynagrodzenia. Jakie? Mamy kilka przykładów.
Praca kierowcy samochodów ciężarowych to nie tylko posiadanie prawa jazdy kategorii C/C+E. Należy uzyskać również świadectwo kwalifikacji zawodowej, a także orzeczenie lekarskie czy testy psychologiczne niewskazujące przeciwwskazań do tego typu specjalizacji.
Praca kierowcy nie należy do łatwych. Stosunkowo wysokie zarobki to zdecydowany plus tej pracy jednak ma ona też swoje ciemne strony. Doświadczeni kierowcy wskażą między innymi spędzenie dużej części życia w trasie, zdala od rodziny, kłopoty ze znalezieniem noclegu czy prysznica, ale także siedzący tryb pracy, który wymaga maksymalnego skupienia.
Pracę w tym zawodzie można łatwo znaleźć bo ciągle jest duże zapotrzebowanie na tych pracowników. Zwykle zarobki kierowcy, który dysponuje własnym pojazdem są wyższe. Dzieje się tak, ponieważ firma zatrudniająca takiego kierowcę nie musi ponosić kosztów amortyzacji samochodu, a także innych opłat, na przykład z tytułu ubezpieczeń czy przeglądów i napraw.
Tyle zarabiają kierowcy samochodów ciężarowych w 2023 roku
Jak wynika z danych najczęściej kierowcy zatrudniani są na umowę o pracę (nawet 90%). W poniższej galerii sprawdźcie ile zarabiają kierowcy. Mamy konkretne stawki:
Średnie zarobki kierowców ciężarówek w naszym kraju: