Ukraińskie prawo jazdy będzie dostępne w mObywatel. Przełomowe porozumienie

1 rok, 6 miesięcy temu - 25 sierpnia 2022, moto.pl
Ukraińskie prawo jazdy będzie dostępne w mObywatel. Przełomowe porozumienie
Już niebawem będzie można wyświetlić w aplikacji mObywatel prawo jazdy należące do obywatela Ukrainy, a w niedalekiej przyszłości polskie prawo jazdy będzie również uznawanie w formie cyfrowej na Ukrainie. To jeden z efektów porozumienia podpisanego w Kijowie.

Przedstawiciele polskiego i ukraińskiego departamentu cyfryzacji podpisali w Kijowie porozumienie o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podsekretarz stanu ds. cyfryzacji, Janusz Cieszyński, zaprezentował rozwiązanie, które pozwoli zintegrować polskie i ukraińskie aplikacje rządowe – Diia i mObywatel.

Dzięki temu w aplikacji mObywatel będzie możliwe wyświetlanie prawa jazdy obywatela Ukrainy. Wdrożenie systemu dotyczące prawa jazdy ma być zakończone jeszcze przed końcem tego roku.

Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania, które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie
- skomentował sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM Janusz Cieszyński. Rozwiązanie będzie działać również w drugą stronę. Być może za jakiś czas polscy kierowcy nie będą musieli zabierać ze sobą prawa jazdy podczas wyjazdu na Ukrainę, ponieważ system będzie działać również w drugą stronę.

To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami, używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie
- powiedział wicepremier Ukrainy Michajło Fedorow. Integracja obu aplikacji to kolejny wspólny projekt pomiędzy Polską a Ukrainą po uruchomieniu procesu nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl.

Z tego systemu korzysta już nawet co czwarty obywatel Ukrainy, którego dane znajdują się w polskich rejestrach państwowych. Aplikacja okazywana wraz z dokumentem podróży pozwala obywatelom Ukrainy przekraczać granice Unii Europejskiej podczas powrotu do ojczyzny, a także ułatwia podróże w strefie Schengen.

Support Ukraine