4 nowe specjalistyczne radiowozy w Małopolsce. Czy wiesz do czego będą służyć?

3 miesiące temu - 27 lutego 2023, Motofakty
4 nowe specjalistyczne radiowozy w Małopolsce. Czy wiesz do czego będą służyć?
Cztery nowe nieoznakowane radiowozy służące do transportu psów służbowych trafiły do jednostek garnizonu małopolskiego. Samochody zostały zakupione ze środków centralnych Komendy Głównej Policji, a ich specjalistyczne wyposażenie poprawi komfort podróży przewodników i ich czworonożnych kompanów.

Już od tygodnia funkcjonariusze z Komendy Miejskiej w Krakowie, w Nowym Sączu, Tarnowie i Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mogą użytkować nowe radiowozy przystosowane do przewozu psów służbowych. To nowoczesne i specjalnie zaprojektowane VW Transportery, w których jednocześnie można bezpiecznie przetransportować dwa psy.

Radiowozy wyposażone są w typowy policyjny sprzęt taki jak: sygnały uprzywilejowania, radiostację itp. Posiadają także klatki, w których podróżują policyjne zwierzaki. Pojazdy wyposażone są w klimatyzację, ogrzewanie i nawiewy - aby zapewnić komfortowe warunki zarówno dla przewodnika psa, pasażerów, jak i jego służbowego partnera. Specjalne wyposażenie to też podklatkowa szuflada przeznaczona do przewożenia sprzętu i wysuwany podest ułatwiający zwierzęciu wejście do pojazdu. Zakup jednego radiowozu to koszt blisko 400 tysięcy złotych.

Co ciekawe, służba psa w Policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Zwykle pies mieszka w domu swojego "partnera". Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika. Jeśli policjant nie ma możliwości zabrania psa - emeryta do siebie, poszukuje się dla zwierzaka innego domu, ale czworonożni funkcjonariusze zawsze są oddawani w dobre ręce.

Support Ukraine