Będą zmiany po tragicznym wypadku w Warszawie. Pracodawca zbada trzeźwość i "wystawi mandat"

2 lata, 11 miesięcy temu - 13 maja 2021, moto.pl
Będą zmiany po tragicznym wypadku w Warszawie. Pracodawca zbada trzeźwość i "wystawi mandat"
Pracodawca będzie mógł nie tylko sprawdzać trzeźwość pracowników, ale też nakładać kary pieniężne na tych, którzy pod wpływem alkoholu przyjdą do pracy.

Jeszcze w tym roku (w trzecim kwartale) rząd chce przyjąć projekt ustawy, który zakłada, że pracodawcy będą mieli prawo do badania trzeźwości pracowników przed rozpoczęciem dnia pracy. To pokłosie głośnego wypadku autobusu, do którego doszło w 2020 r. na trasie S8 w Warszawie. Zginęła w nim jedna osoba, a 20 zostało rannych. Jak się później okazało, kierowca prowadził, będąc pod wpływem narkotyków.

Pracodawca sprawdzi trzeźwość pracownika

Co zmieni się po przyjęciu ustawy?

  1. Pracodawca będzie mógł wyrywkowo badać trzeźwość swoich pracowników.
  2. Pracodawca będzie zobowiązany do niedopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków służbowych, jeśli pracownik będzie znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
  3. Kontrole nie będą dotyczyć wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracodawca będzie mógł kontrolować stan trzeźwości również w przypadku współpracowników z własną działalnością gospodarczą.
  4. Pracodawca będzie mógł ukarać pracownika, który pojawi się w pracy, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających upomnieniem, naganą lub karą pieniężną.

Zmiany, które rząd planuje przyjąć w trzecim kwartale tego roku, są szczególne istotne z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących firmy spedycyjne lub świadczące przewóz osób.

Co grozi za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?

W Kodeksie Wykroczeń znalazły się trzy punkty, w których określono, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu.

  • Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
  • Art. 87. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
  • Art. 29. § 1. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Trzeba jednak wiedzieć, że powyższe kary stosuje się wyłącznie w przypadku tych kierowców, których wynik nie przekracza 0,5 promila alkoholu. W momencie przekroczenia tego wyniku kierowca popełnia przestępstwo i jest już karany zgodnie z zapisami Kodeksu Karnego (a nie Kodeksu Wykroczeń).

Support Ukraine