Projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który przyjął rząd oznacza wcześniejsze wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 30 października 2017 roku. Poprzednio zakładano, że zmiany wejdą w życie 4 czerwca 2018 roku.
Zmiany w badaniach technicznych
Nowe przepisy dotyczą badań technicznych pojazdów. Od 30 października 2017 r. za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem. W przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności przewidziano wyjątek. W takiej sytuacji możliwe będzie wniesienie opłaty po przeprowadzeniu badania technicznego.
Dodatkowe informacje w CEP
Do CEP będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy zabezpieczeniu majątkowym. Takie rozwiązanie ma służyć temu, aby potencjalni nabywcy mogli uzyskać informację o ograniczonym prawie właściciela do dysponowania autem.
Nowe uprawnienia Straży Granicznej
Nowe regulacje przewidują możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. Takie informacje trafią do CEP.
Ubezpieczeniowy Fundusz gwarancyjny
Oprócz zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie musiał przekazywać do CEP informacje o szkodach istotnych do jakich doszło w aucie podczas wypadku - w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.
Szkodę istotną określono jako „szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego, która została stwierdzona przez UFG lub przez zakład ubezpieczeń, w związku z otrzymanym jej zgłoszeniem z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia".
To rozwiązanie ma funkcjonować od 4 czerwca 2018 roku. Wcześniej, bo od 30 października 2017 roku Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu będą udostępniane dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), w zakresie niezbędnym do realizacji przez niego zadań ustawowych.
W przyszłości nowe usługi
Nałożony został także obowiązek przekazywania przez producentów i importerów pojazdów danych dotyczących homologacji do elektronicznego katalogu marek i typów pojazdów. Zmiany te wejdą w życie po roku od daty wejścia w życie nowych przepisów.
Z końcem 2017 roku ma zostać udostępniona usługa „Mój pojazd" pozwalająca sprawdzić właścicielowi auta wszystkie dane zgromadzone w CEP o swoim aucie.
Podobne wiadomości