Ta zaoszczędzisz przy rejestracji pojazdów i badaniach technicznych. Zmiany w prawie o ruchu drogowym. To wysokość ulg dla kierowców

5 miesięcy, 3 tygodnie temu - 3 września 2023, Dziennik Baltycki
Ta zaoszczędzisz przy rejestracji pojazdów i badaniach technicznych. Zmiany w prawie o ruchu drogowym. To wysokość ulg dla kierowców
Jak taniej zarejestrować swój pojazd mechaniczny?

Kierowcy i właściciele samochodów zaoszczędzą podczas regulowania opłat za rejestrację pojazdów czy za wydanie dowodu rejestracyjnego. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z projektem, z tabeli spadną opłaty ewidencyjne. Jakie to oszczędności dla kierowców?

Opłaty za rejestrację samochodu i wydanie dowodu rejestracyjnego według nowych przepisów
Zmienione regulacje prawne - projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym i kilku innych ustaw - są skierowane m.in. w segment prywatnych przewoźników, a w zasadzie bezpieczeństwo przewożonych przez nich pasażerów. Stąd w nowych przepisach regulacje, dzięki którym pośrednik będzie musiał np. sam zweryfikować, czy jego kierowca rzeczywiście ma prawo jazdy lub jest tym, za kogo się podaje.

- Rząd chce podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy korzystają m.in. z przewozu zamawianego przez aplikację. Zniesiona zostanie ponadto opłata ewidencyjna, która pobierana jest przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych - czytamy w komunikacie.
Zmiana Prawa o ruchu drogowym spowoduje też zmiany w finansach dla "zwykłych" kierowców, bo tym zmniejszy się część kosztów związanych z opłatami ewidencyjnymi, które pobierają samorządy przy rejestracji pojazdów, czy wydawaniu prawa jazdy - dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Ile mniej zapłacimy za samochody i motory?
Z naszej listy obowiązkowych opłat znikną opłaty ewidencyjne funkcjonujące przy obowiązkowych badania techniczne. W przypadku najpopularniejszych na drogach osobówek to koszt ok. 100 zł.
W przypadku opłaty diagnostycznej musimy wydać dodatkowe 1 zł, której to kwoty - po tym, jak zmiany wejdą w życie - nie będą pobierali przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów.
Po co zmiany w Prawie o ruchu drogowym?
Główny powód to podniesienie poziomu bezpieczeństwa - w tym kobiet podróżujących taksówkami, zwłaszcza nowych firm, w których za kierownicą siadają np. osoby z niewielkim doświadczeniem, karane, czy obcokrajowcy.

- Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić pasażerkom bezpieczeństwo. Klucz do tego leży w wykorzystaniu technologii, którą oszukać dużo trudniej niż człowieka – mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
To dlatego firmy będą musiały m.in. przez 5 lat po odejściu swojego kierowcy przechowywać jego dane osobowe - łącznie z m.in. zdjęciem. Przedsiębiorcy, właściciele firm pośredniczących przy przewozie osób, będą mogły wymieniać się między sobą danymi kierowców – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Jeśli ktoś został z jakiegoś powodu zwolniony, to ta informacja może trafić do kolejnego potencjalnego pracodawcy. Dopuszczamy takie rozwiązanie, ponieważ ma ono charakter prewencyjny – tłumaczy minister i dodaje, że ustawa przewiduje również kary – nawet do 1 mln zł – dla przedsiębiorców, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów.

Ile dokładnie na rządowym projekcie zaoszczędzą właściciele samochodów?
Sprawdź w naszej galerii:

Gdzie możesz zarejestrować samochód?
Pamiętaj, że wszystko uzależnione jest od twojego miejsca zamieszkania. Wniosek o rejestrację samochodu musisz złożyć w konkretnym wydziale komunikacji, czyli tym, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania.
To - w zależności od miejsca zmieszkania - zrobisz w:

  • urzędzie starostwa powiatowego,
  • urzędzie miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
  • urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.

Support Ukraine