We wrześniu 2024 roku odnotowano piętnasty z rzędu miesiąc wzrostu importu pojazdów. Według prognozy IBRM Samar, całkowity import w 2024 roku wyniesie około 940-960 tys. sztuk. Zdecydowaną większość sprowadzonych pojazdów – dokładnie 664 336 sztuk – stanowią samochody osobowe, których liczba rejestracji wzrosła o 22,0% w porównaniu z poprzednim rokiem. Import samochodów użytkowych osiągnął poziom 64 165 sztuk, co oznacza wzrost o 27,7% względem ubiegłego roku.
Jakie auta Polacy sprowadzają najczęściej do kraju?
Średni wiek importowanych pojazdów ustabilizował się po trzech kwartałach i wynosi obecnie 12,33 roku. Na ten stosunkowo wysoki wiek wpływ mają głównie samochody osobowe z silnikami benzynowymi, których średni wiek to 12,96 roku.
Ranking najpopularniejszych marek pozostaje stabilny od lat. W kategorii samochodów osobowych liderem jest Volkswagen, natomiast wśród aut dostawczych prym wiedzie Renault. W segmencie modeli osobowych o pozycję lidera rywalizują Opel Astra, Volkswagen Golf i Audi A4, przy czym Opel Astra systematycznie zwiększa swoją przewagę. Wśród pojazdów dostawczych niezmiennie najpopularniejszym modelem pozostaje Renault Master.
Państwa z których najwięcej importuje się aut do Polski
Poniżej prezentujemy ranking TOP20 krajów, z których w 2024 roku najczęściej importowane były samochody do Polski. Dane w nawiasie pokazują zmianę procentową w porównaniu do poprzedniego roku:
Niemcy nadal pozostają najważniejszym źródłem importu używanych pojazdów do Polski, z udziałem na poziomie 52,4%. Spośród krajów z grupy TOP20, największy wzrost odnotowały Stany Zjednoczone (+55,4%), zajmując obecnie 4. miejsce w rankingu, wyprzedzając Holandię. Jedynym krajem w TOP20, z którego import spadł, jest Norwegia (-7,6%). W większości przypadków, poza Francją i Szwecją, wskaźniki wzrostu są dwucyfrowe, a w pierwszej dziesiątce import z każdego kraju przekroczył 10 tysięcy sztuk.
Podobne wiadomości