Jaki samochód kupić? TOP 20 najczęściej kupowanych modeli

11 czerwca 2019 - Motofakty

Jaki samochód kupić? TOP 20 najczęściej kupowanych modeli

Rejestracje nowych aut w ostatnim miesiącu zwiększyły się o 11,6% r/r, to najwyższe tempo wzrostu od początku br. W maju 2019 r. przybyło 53 248 samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t. To najwyższy rezultat w historii dla analogicznego miesiąca.

Sprzedaż nowych samochodów. Dynamiczny wzrost
Ostatni w obu grupach zakończył się dwucyfrowym plusem – rynek samochodów osobowych osiągnął wzrost +11,2%, a dostawczych +14,6%. Rok wcześniej początek roku był zdecydowanie bardziej dynamiczny podczas, gdy rejestracje uspokoiły się w maju przed wzrostem w okresie wakacyjnym (przed WLTP). Teraz obserwujemy sytuację odwrotną. Stabilny rynek z początku roku przyspieszył w ostatnim miesiącu, w którym dodatkowo mieliśmy jeden dzień roboczy więcej. Od początku roku przybyło 262 376 lekkich samochodów (liczonych razem osobowych i dostawczych do 3,5t).

W grupie samochodów osobowych w maju 2019 r. zarejestrowano 47 094 szt. czyli o 4 740 szt. (+11,2%) więcej niż w maju 2018 i jednocześnie o 715 szt. (+1,5%) więcej niż w kwietniu b.r.

Nabywcy indywidualni zarejestrowali w ostatnim miesiącu 13,3 tys. szt. o 19,1% więcej r/r i 2,4% mniej niż w kwietniu b.r. (-331 szt..) Udział tej grupy klientów wyniósł 28,2% i był większy o 1,9 pkt. proc. niż rok wcześniej i niższy niż w kwietniu o 0,6 pkt. proc.

Zakup auta. Rynek samochodów osobowych
Nabywcy instytucjonalni zarejestrowali w maju 2019 r. 33,8 tys. samochodów. Wynik ten przewyższył rezultat sprzed roku (+2 612 szt. i +8,4%). Był też wyższy od uzyskanego miesiąc wcześniej o 1 046 tys. szt. (+3,2%). Wśród klientów instytucjonalnych najważniejszą grupę klientów stanowią niezmiennie firmy leasingowe/CFM i firmy wynajmu. W maju ich udział wyniósł 50,5% rynku (70,3% wśród nabywców instytucjonalnych), podczas gdy rok wcześniej zajmowały 50,7% (68,7% wśród nabywców instytucjonalnych).

Marki popularne zakończyły ostatni miesiąc z rezultatem 40,8 tys. nowych rejestracji (+12,3%) i osiągnęły udział w rynku na poziomie 86,7% wobec 85,8% przed rokiem. W porównaniu do kwietnia zajęły o 1,9 pkt. proc. więcej. Liczba samochodów marek premium wyniosła 6,3 tys. szt. i była wyższa niż rok wcześniej o 4,2%. W porównaniu do kwietnia br. miał miejsce spadek o 11,1% (-780 szt.).

W całej grupie samochodów osobowych zarejestrowano ponad 2,7 tys. hybryd (+52,6% r/r) oraz 146 szt. z napędem elektrycznym (+58,7%). Wśród nich znalazły się 74 szt. samochody bateryjne i z rozszerzonym zasięgiem oraz 72 szt. hybryd plug-in. Wzrost w grupie samochodów bateryjnych utrzymuje się wysoki wzrost +124% jednak nie jest już tak imponujący jak w dwóch poprzednich miesiącach kiedy osiągnął 593% i 475% (odpowiednio w kwietniu i marcu) dzięki zakupom flotowym dla carsharingu. Samochody z napędem benzynowym zajęły 72% rynku a z dieslem 19,9% podczas, gdy rok wcześniej stanowiły odpowiednio 69,1% i 24,8%.

Zakup auta. Nowe samochody osobowe. Ranking
W maju 2019 r. liderem rynku niezmiennie była Skoda i zarejestrowała 5 754 szt. 12,7% więcej niż rok wcześniej (+647 szt.). Tuż za nią była Toyota, której wynik był tylko o 23 auta mniejszy niż Skody (5 731 szt. +32,2%). Trzecie miejsce należało do marki Volkswagen (4 725 szt. +6,8%). Czwarty tym razem był Opel (3 032 szt.+3,2%). Pierwszą piątkę zamyka Dacia (2 818 szt.) marka z największym wzrostem wśród pierwszej piątki sprzedaży na poziomie niemal +40%. Drugą piątkę otworzył Renault (2 756 szt.+4,8%). Kolejne miejsca przypadły markom: Kia (2 254 szt. +20%), Ford 2 137 szt. który jako jedyny z TOP10 zanotował spadek sprzedaży -24,3%, Hyundai (2 014 szt. +11,1%) i BMW (1 729 szt. +13,6% ), które i tym razem wyprzedziło swego konkurenta z grupy „Premium" tj. Mercedes-Benz 1 707 szt. oraz marki Peugeot 1 304 szt. i Mazda 1 303 szt., która zanotowała aż 68% przyrost sprzedaży do maja 2018 r.

W ogólnym rankingu modeli, w maju 2019r. na pierwszym miejscu Toyota Corolla (1 941 szt.), która aż o 172 szt. wyprzedziła Skodę Octavia 1 769 szt.. Trzecie miejsce należało do Skody Fabii 1 538 szt. Czwarty był Duster (1 357 szt.). Piąty Golf z wynikiem 1 247 szt. Drugą piątkę otworzyła Astra (1 242 szt.) a kolejna był model Toyoty RAV4, który aż o 15 pozycji poprawił sytuację z przed roku rejestrując 911 szt.

Toyota, Skoda oraz Dacia to najchętniej wybierane marki w maju wśród klientów indywidualnych, natomiast Dacia Duster, Toyota Corolla oraz Toyota Auris to najpopularniejsze modele w tej grupie. Firmy kupowały najczęściej auta marki Skoda, Volkswagen i Toyota. Wśród modeli liderzy to; Skoda Octavia, Toyota Corolla oraz Volkswagen Golf.

Zakup auta. Która marka liderem od początku roku?
Od początku 2019 roku w grupie nabywców indywidualnych zarejestrowano 75,2 tys. szt. , było to o 3 456 szt. (+4,8%) więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pozycja leadera, jak było też miesiąc wcześniej należy do Toyoty (10 972 szt.; +3,1%). Druga Skoda zarejestrowała 8 876 szt. zmniejszając rejestracje wśród klientów indywidualnych o 0,7% r/r. Na trzecim Dacia (6 772; +57,7%), która zyskała aż 4 pozycje w rankingu w stosunku do sytuacji sprzed roku. Na czwartym miejscu była Kia (5 449; +4,5%). Z piątą lokatą pierwsze pięć miesięcy zakończył Hyundai (5 243; +10,2%). Drugą piątkę otwiera Opel (4 991 szt.; -15,7%).

Najczęściej wybieranym modelem przez klientów indywidualnych od początku roku jest Dacia Duster (3 983; +90,6%). Czwarta pozycja należała do Fiata Tipo , który zyskał 3 pozycje w stosunku do sytuacji sprzed roku (2 196; +36,6 %) Kolejne dwie pozycje należały do modeli marki Toyota: Auris (1 997szt.; +9,5%) i Corolla ( 1 939 szt.;+49,6), która zyskała 7 pozycji do sytuacji sprzed roku. Kolejny był Hyundai Tucson(1 840; +14,6%), za nim dopiero Skoda Octavia (1 743 ; -10,9%).

Do firm rejestrujących na regon dostarczono od początku roku 158,1 tys. szt. (+1,8%; +2 871 szt.).

W rankingu rejestracji nabywców instytucjonalnych pierwsza trójka marek nie zmieniła się. Liderem jest Skoda (20 670; +0,7%; udz. 13,1%), drugi Volkswagen (18 852; +2,5%; udz. 11,9%) i trzecia Toyota (15 023; +2,4%; udz. 9,5%). Następne dwie marki Opel i Ford zamieniły się miejscami wobec sytuacji sprzed roku: Opel (9 910 ; +1,3%) , Ford (9 840:-16,2%). Drugą piątkę otwiera Renault z wynikiem 8 266 szt. Najczęściej wybieranym modelem przez klientów instytucjonalnych od początku br. była Octavia (6 943; +2,8%). Następna Skoda Fabia (5 248; -4,4%) Na trzecim Golf (5 221; -+6,4%) i na czwartym Astra (4 503; +3,7%). Pierwszą piątkę zamyka Corolla (3 954; +89,7%) przesuwając się w rankingu aż o 10 pozycji.

Rejestracje nowych samochodów osobowych na KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH, ranking modeli - Maj 2019
 
           
PozycjaModelMajKwiecień
  
20192018Zmiana % r/rZmiana poz r/r2019Maj/Kwi
Zmiana %
Maj/Kwi
Zmiana poz
  
OgółemUdział %OgółemUdział %  Ogółem  
     
1Dacia Duster8296,2%4213,8%96,9%07658,4%0
2Toyota Corolla5444,1%1581,4%244,3%174999,0%2
3Toyota Auris4483,4%3122,8%43,6%2502-10,8%0
4Skoda Fabia4113,1%3763,4%9,3%-1441-6,8%1
5Toyota Yaris3892,9%4013,6%-3,0%-3546-28,8%-3
6Toyota RAV43332,5%740,7%350,0%4221257,1%10
7Dacia Sandero3002,3%2282,0%31,6%42778,3%3
8Kia Sportage2892,2%1981,8%46,0%52745,5%3
9Fiat Tipo2842,1%2412,2%17,8%0308-7,8%-3
10Skoda Octavia2822,1%3082,8%-8,4%-4298-5,4%-2
11Hyundai Tucson2441,8%2452,2%-0,4%-3305-20,0%-4
12Mazda CX-32351,8%700,6%235,7%392216,3%1
13Renault Captur2251,7%1551,4%45,2%712580,0%19
14Skoda Karoq2181,6%1781,6%22,5%118617,2%5
15Toyota C-HR2051,5%2332,1%-12,0%-5262-21,8%-3
16Skoda Rapid2041,5%2071,9%-1,4%-4295-30,8%-7
17Opel Astra1941,5%3262,9%-40,5%-131902,1%0
18Volkswagen T-Roc1911,4%1040,9%83,7%1811960,5%19
19Kia Cee'D1721,3%1361,2%26,5%7185-7,0%1
20Nissan Qashqai1691,3%1391,2%21,6%4221-23,5%-7
RAZEM 1-206 16646,47%4 51040,48%36,7% 6 231-1,0% 
Pozostałe7 10353,53%6 63159,52%7,1% 7 369-3,6% 
RAZEM / TOTAL13 269100%11 141100%19,1% 13 600-2,4%

 

Artykuły w tematach

akcja serwisowaakcyzaakcyza na samochódalfa romeoaudiAustriaauta elektryczneauta używaneautonomous carautostradaautostrada A4autostradybadanie technicznebezpieczeństwobikebikesbmwBMW Z4Brexitbudowa drógcennikCenyceny occeny paliwCeny samochodówchevroletchinaciezarowkacitroenCofanie Licznikaczas pracy kierowcydaciaDacia DusterDaimlerdakarDetroit Auto ShowDieseldiesel scandaldowód rejestracyjnydrag racedroga ekspresowadrogiDrogi ekspresowedrogi w polsceegzamin na prawo jazdyegzamin prawo jazdyelectricEUeuropeevfcaferrarifiatfordFord FiestaFord FocusFord MondeoFord MustangFord Transitformula 1formula1fotoradaryFrankfurt Motor ShowfunnyGDDKiAGeelyGenesisGeneva Motor Showgermanygielda samochodowaHarley-Davidsonhistoria pojazduhondaHonda CivicHonda CR-VhydrogenhyundaiHyundai i30Hyundai KonaHyundai TucsonImport SamochodówinfinitiITDJaguarjak ominąć korkijeepjobsKajetan KajetanowiczKen Blockkiakia sorentokierowcykontrola drogowakorkikradzież autaKrakowLA Auto ShowlamborghiniLand RoverLexusLotuslpgmandatMandat karnymandatyMazdamclarenMercedesMercedes SprintermitsubishimotorcyclemotorsportMotoryzacjamotosportNetherlandsNew York Auto Showniemcynietrzeźwi kierowcynissanNissan JukeNissan LeafNorwaynowy samochódodcinkowy pomiar prędkościodebranie prawa jazdyopelopel astraOpel CorsaOpel InsigniaOpel MokkapaliwaParis Motor ShowparkingparkowaniepeugeotPeugeot 2008Peugeot 208pickuppodatekPolandpolicjapolisa ocPolskaporschePoznań Motor Showprawa jazdyprawo jazdyprędkośćprzebieg autaprzekroczenie prędkościPRZEPISYPRZEPISY RUCHU DROGOWEGOPrzetargPSApunkty karneRajdRajd BarumRajd DakarRAJDOWE SAMOCHODOWE MISTRZOSTWA POLSKIrallyrally carrejestracja autarejestracja samochodurenaultRenault CapturRenault ClioRobert KubicaRomaniaRSMPRuch drogowyrvsafetysamochód elektrycznysamochód używanysamochodysamochody elektryczneSAMOCHODY JAPOŃSKIEsamochody używaneSauberseatself-driving carSEMAskodaskoda fabiaSkoda KamiqSkoda KaroqSkoda KodiaqSkoda OctaviaSkoda RapidSkoda SuperbSkoda Visionsprzedaż autsprzedaż autasprzedaż samochodówspy shotsstacja paliwstatystykistawki akcyzystraż granicznaSubarusupercarsSUVsuzukiSwedenSzczecintablice rejestracyjnetachograftankowanietechnologyTerenoweteslaTokyo Motor ShowtoyotaToyota AurisTOYOTA AVENSISToyota AygoToyota CorollaToyota Rav4Toyota SupraToyota Yaristrucktuningtychyuberubezpieczenie ocukUkrainaUnited StatesUOKiKUSAutrata prawa jazdyvanVia CarpatiaVolkswagenVolkswagen GolfVolvoVolvo xc40vwVW GolfVW PassatVW PoloWarszawwarszawaWRCWrocławwypadekzakup autazakup samochoduzatrzymanie prawa jazdyzmiany dla kierowcówаваріядорогиДТПперевірка на дорогахполіціяПольщарозмитнення автоУкраїнаштрафи
Sprzedać auto