Ile trzeba czekać na nowy samochód? Na te modele poczekasz najkrócej!

1 rok, 10 miesięcy temu - 3 września 2022, Motofakty
Ile trzeba czekać na nowy samochód? Na te modele poczekasz najkrócej!
Widać pierwsze zwiastuny poprawy sytuacji rynkowej jeśli chodzi o dostępność aut – ocenia Carsmile. Czas potrzebny do „zdobycia” nowego samochodu w Polsce wynosi obecnie 2,5 miesiąca, choć wiąże się to z koniecznością poszukiwań oraz ustępstw jeśli chodzi o wyposażenie.

Na wyprodukowanie auta według indywidualnej konfiguracji wciąż czeka się długo, średnio ok. 10 miesięcy, ale tu też widać pewną poprawę.

Na tę wiadomość nabywcy nowych aut czekali przynajmniej 12 miesięcy.

Widzimy nieznaczną poprawę sytuacji na rynku jeśli chodzi o dostępność. Nie jest to jeszcze przełom, ale pierwsze symptomy powrotu do normalności. Zamówienia się stopniowo „rozkorkowują”, dzięki czemu samochody będą produkowane coraz szybciej. Oczywiście stanie się to pod warunkiem, że nie zaskoczą nas kolejne zdarzenia porównywalne do pandemii czy wojny – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Produkcja samochodu. Ile trwa?
Na rynku można obecnie mówić o dwóch zjawiskach, które definiują nową „normalność” polskiej motoryzacji.

Obliczany przez nas uśredniony czas produkcyjny samochodów, czyli okres oczekiwania na pojazd zamówiony według indywidualnej konfiguracji, wynosi obecnie dla całego rynku aut osobowych w Polsce około 10 miesięcy i nadal jest to swego rodzaju loteria. W przypadku części modeli widzimy jednak, że czasy produkcyjne uległy skróceniu – przyznaje Sylwester Łagowski, koordynator działu zamówień w Carsmile.

Nowy samochód. Auto można „zdobyć” nawet od ręki
Ale jest też drugi oblicze rynku.

– Gdy weźmiemy pod uwagę czas, w jakim jesteśmy w stanie niejako zdobyć poszukiwany model samochodu przeglądając zasoby kilkudziesięciu dilerów danej marki w całej Polsce, to ten uśredniony wynik skraca się radykalnie. Możemy powiedzieć, że zdobycie poszukiwane auta zajmuje obecnie w Polsce średnio ok. 2,5 miesiąca i tu widzimy znaczącą poprawę względem poprzednich kwartałów – informuje Sylwester Łagowski.

Zakup samochodu. Zasada „bierz co jest” wciąż się sprawdza

Oczywiście taki sposób poszukiwania, czy „polowania” na samochód, wymaga podglądu oferty kilkudziesięciu dealerów danej marki, a także pewnych ustępstw ze strony nabywcy.

Support Ukraine