Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!

4 lata, 8 miesięcy temu - 20 sierpnia 2019, rajdy24
Rajd Barum od zawsze należał do bardzo wymagających rajdów w kalendarzu.

Szybkie i zdradliwie odcinki specjalne pokazały pazur, także ostatniego dnia zawodów. Pechowo start w Czechach będą wspominać m.in. Nikolay Gryazin i Aleksiej Łukaniuk, sporo powodów do zadowolenia ma Jan Kopecky.

Ostatni dzień Rajdu Barum to łącznie sześć odcinków specjalnych, na których jeszcze wiele mogło zdarzyć się. Mocnym akcentem niedzielę rozpoczął Nikolay Gryazin, na OS10 Majak (8,15 km) pokonał lokalnego mistrza Jana Kopeckiego o 0,8s. Na najniższym miejscu na podium ze stratą 1,7s uplasował się Mirosław Jakes. Czwarte miejsce dla Tomasza Kostki (+3,6s), natomiast w najlepszej piątce uplasował się Filip Mares (+3,7s)

Drugi odcinek specjalny zaplanowany na niedzielę, to kultowy OS11 Pindula (18,64 km), gdzie z rajdem pożegnał się Nikolay Gryazin, który na jednym z zakrętów mocno uszkodził samochód. Najlepszy czas odcinka zapisał na konto Aleksiej Łukaniuk. „Rosyjska rakieta" mimo problemów w sobotę potrafi utrzymać wysokie tempo i wypracować 5,4s przewagi nad drugim Janem Kopeckym. Chris Ingram wskoczył na trzecie miejsce (+11,4s), czwarta lokata dla Simona Wagnera (+12,1s), natomiast w najlepszej piątce znalazł się jeszcze Marijan Griebel (+15,1s)

Alekiej Łukaniuk postanowił nie zwalniać tempa i wygrał również OS12 Kasava (24,88 km), wyprzedzając Jana Kopeckiego o 5,4s, który postawił przede wszystkim na bezpieczne dojechanie do mety. Trzeci czas dla Filipa Mares (10,4s), za nim dojechał Tomasz Kostka (12,9s). W najszybszej piątce sklasyfikowano także Chrisa Ingrama (+16,7s).

Drugi przejazd próby Majak należał do Jana Kopeckiego i jego pozostałych czeskich kolegów, ponieważ drugie miejsce zajął Tomasz Kostka (+2,8s), trzeci rezultat w klasyfikacji odcinka dla Filipa Mares (+3,8s). Chris Ingram zatrzymał stoper ze stratą 6,8s do lidera, czwarte miejsce, a Marijan Griebel pojechał wolniej o 6,9s, piąty czas.

OS14 Pindula (18,64 km) to ponownie pokaz siły i możliwości Aleksieja Łukaniuka. Pewna wygrana nad drugim Janem Kopeckim (+3,7s), trzecie miejsce dla Tomasza Kostki (+4,2s). Za podium uplasował się Chris Ingram (+5,9s), tym razem piąty dojechał Filip Mares (+8,2s).

Ostatni przejazd OS Kasava (24,88 km) zmienił nieco układ sił w klasyfikacji generalnej Rajdu Barum 2019, ponieważ Aleksiej Łukaniuk przebił oponę w swoim C3 R5 i zanotował ponad trzydzieści sekund straty do Jana Kopeckiego, zwycięzcy tej próby. Na drugim miejscu dojechał Filip Mares (+2,6s), trzeci czas uzyskał Chris Ingram (+3,5 s), czwarty linie mety przeciął Tomasz Kostka (+9,8s), natomiast najlepszą piątkę zamknął Jaromir Tarabus (+17,7s)

W klasyfikacji generalnej 49. Rajdu Barum nieoficjalne wyniki dla najlepszej piątki wyglądają następująco: