Lockdown w Polsce. Co z zakazem przemieszczania się? Zapadła decyzja

1 rok, 8 miesięcy temu - 28 marca 2021, Motofakty
Lockdown w Polsce. Co z zakazem przemieszczania się? Zapadła decyzja
Pandemia koronawirusa w Polsce nie zwalnia tempa. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 34 tys. zachorowaniach ostatniej doby.

Coraz większa liczba chorych i zgonów spowodowanych COVID-19 spowodowała podjęcie decyzji o kolejnych obostrzeniach i wprowadzeniu tzw. lockdownu.

Od soboty 27 marca na okres dwóch tygodni wprowadzone zostają m.in. nowe limity osób w kościołach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Zamknięte zostają także żłobki i przedszkola.

Co z zakazem przemieszczania się?
Wśród obostrzeń obecnie nie ma zakazu przemieszczania się samochodem. Można swobodnie podróżować po Polsce, ale Ministerstwo Zdrowia apeluje o ograniczenie przemieszczania się do niezbędnego minimum.

Nie ma obowiązku noszenia maseczki w samochodzie. Zasłaniać usta i nos trzeba jednak np. podczas kontroli policyjnej.

Wciąż obowiązuje limit miejsc w samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Limity obowiązują także w transporcie zbiorowym.

Obowiązek zakrywania nosa i ust. Kara za brak maseczki
Nadal istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej. Osoby, które nie zakrywają nosa i ust mogą zapłacić mandat w wysokości do 1000 zł.

Przypomnijmy, że od 27 lutego nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone.

Koronawirus w Polsce. Fakty
Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Na dzień 25 marca 2021 roku w Polsce odnotowano 2 154 821 osób zakażonych z czego 50 860 zmarło.

Support Ukraine