Mercedes stworzy w Polsce pierwszą taką fabrykę na świecie

2 miesiące, 1 tydzień temu - 17 grudnia 2023, Auto Świat
Mercedes stworzy w Polsce pierwszą taką fabrykę na świecie
Mercedes podpisał umowę na nową fabrykę w Jaworze pod Legnicą. Zakład powstanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Takiej fabryki producent jeszcze w Europie nie ma.
  • Mercedes podpisał umowę na budowę nowej fabryki w Jaworze pod Legnicą
  • Nowa fabryka będzie specjalizować się w produkcji elektrycznych dostawczych Mercedesów
  • Będzie to pierwsza na świecie fabryka Mercedesa produkująca wyłącznie pojazdy elektryczne
  • Inwestycja jest warta ponad 1 mld euro (ponad 4 mld 300 mln zł)

Mamy się z czego cieszyć, ponieważ Niemiecki producent postawił na produkcję w Polsce. To jednak nie jest przypadek, bowiem w Jaworze pod Legnicą Mercedes od 2019 r. już produkuje silniki i baterie elektryczne. Nowy zakład będzie więc z pewnością korzystał z powstałej już infrastruktury wokół istniejących fabryk.

Mercedes inwestuje w Jaworze ponad 4 mld zł
Jak poinformowała 12 grudnia Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" na swoim profilu na Facebooku, doszło do sprzedaży terenu pod inwestycję, która szacunkowo przyniesie aż 1500 nowych miejsc pracy. Fabryka, która tam powstanie będzie tworzyć nowe elektryczne dostawcze Mercedesy. Przedsięwzięcie jest warte ponad 1 mld euro (ponad 4 mld 300 mln zł). Pieniądze będą przeznaczone nie tylko na budowę samej fabryki, ale również na rozwój kompetencji pracowników w zakresie elektromobilności.

Taki zakład Mercedesa będzie pierwszym na świecie, z którego wyjadą wyłącznie pojazdy elektryczne. Fabryka będzie się specjalizować w budowie pojazdów opartych na nowej platformie VAN.EA. W dłuższej perspektywie istnieje możliwość, by powstawały tam również samochody dla amerykańskiej marki Rivian.

Fabryka Mercedesa ma w 100 proc. wykorzystywać odnawialne źródła energii
Nowa fabryka ma pracować według najwyższych standardów w zakresie produktywności, uproszczonych procesów i zrównoważonego rozwoju w produkcji samochodów elektrycznych. Fabryka będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, podobnie jak wszystkie inne zakłady w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Vans. Fabryka planuje także pokryć 100 proc. swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych, łącząc różne odnawialne źródła energii na pokrycie zapotrzebowania zarówno na prąd, jak i na ciepło. Zakłada się wykorzystanie różnych źródeł — fotowoltaiki, energii wiatrowej i pomp ciepła oraz energii geotermalnej. W razie potrzeby, jako rezerwę w godzinach szczytu, bierze się pod uwagę niewielką ilość biogazu.

Szansa na napływ nowych wykwalifikowanych pracowników
"Tę inwestycję można zaliczyć do najistotniejszych w historii naszej strefy. Dzięki niej Jawor na Dolnym Śląsku stanie się istotnym punktem w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz w Europie." - mówi Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W fabrykach Mercedesa w Jaworze teraz zatrudnienie ma ponad 1300 osób. Budowa nowej fabryki sprawi, że do regionu może napłynąć więcej wysoko wykwalifikowanych kandydatów chętnych do pracy.

Support Ukraine