Motocykl na prawo jazdy B. Jest ich dużo, ale musisz sprawdzić kilka rzeczy

2 lata, 9 miesięcy temu - 15 lipca 2021, moto.pl
Motocykl na prawo jazdy B. Jest ich dużo, ale musisz sprawdzić kilka rzeczy
W świetle przepisów kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może poruszać się niektórymi motocyklami bez dodatkowych uprawnień.

Jakie wymagania musi spełniać maszyna, by kierowca samochodu mógł przesiąść się na jednoślad?

Przepisy uprawniają posiadaczy prawa jazdy kat. B (warunkiem jest jednak posiadanie go od co najmniej trzech lat) do jeżdżenia niektórymi motocyklami i motorowerami. Jest jednak spora garść ograniczeń. Przede wszystkim motocykl, motorower lub skuter może być wyposażony w silnik o objętości skokowej do 125 cm3. Poza tym moc maszyny nie może być większa niż 11 kW (około 15 KM), a stosunek mocy do masy musi wynosić nie więcej niż 0,1 kW/kg. Jeśli dany jednoślad spełnia te wymagania, kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może bez żadnych dodatkowych uprawnień przesiąść się na dwa koła.

Co ciekawe, pojemność 125 cm3 nie oznacza, że motocykl nie może wyglądać rasowo. Producenci mają w ofercie sporo maszyn, które mimo niepozornego motoru wyglądają imponująco. To choćby Aprilia RS125, Honda CB125R, Kawasaki Ninja 125, Suzuki GSX-S125 czy Yamaha R-125.

Za duży motocykl na kategorię B - będzie mandat
Przepisy jasno określają na jakich motocyklach można się przemieszczać na kat. B. Jeśli kierowca dosiada większej maszyny, w pierwszej kolejności powinien liczyć się z mandatem. Brak wymaganej kategorii prawa jazdy (w tym przypadku A) oznacza grzywnę wynoszącą 300 zł. Wraz z mandatem kierowca otrzyma od policjanta informację, że... nie może kontynuować jazdy. Wówczas na miejsce trzeba wezwać osobę z odpowiednimi uprawnieniami (kat. A), która zabierze motocykl do miejsca docelowego lub posiłkować się przyczepą albo samochodem dostawczym.

Kategoria A2 - przepustka do "motocyklowej dorosłości"
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Spora część kierowców, która skorzystała z przywileju kierowania małymi motocyklami bez dodatkowych uprawnień, później i tak zrobiła prawo jazdy na motocykl (pełną kategorię A). Ciekawym rozwiązaniem, nieco ułatwiającym również zakup motocykla, jest kategoria A2.

W świetle prawa pełną kategorię A można w Polsce zrobić dopiero po ukończeniu 24. roku życia. Jednak w momencie osiągnięcia pełnoletności można uzyskać uprawnienia kat. A2. Wówczas nie ma ograniczeń pojemności silnika motocykla. Maszyna musi jedynie spełniać poniższe warunki:

  • moc do 35 kW (ok. 46 KM),
  • stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla.

Niektóre motocykle dostępne na rynku posiadają fabrycznie zablokowaną wersję, która spełnia wymagania kategorii A2 (np. Kawasaki Z650). Wówczas młody kierowca może kupić taki motocykl, a po uzyskaniu pełnych uprawnień wystarczy u producenta zdjąć z motocykla blokadę i cieszyć się pełną mocą maszyny.

Support Ukraine