Jakie wymagania musi spełniać maszyna, by kierowca samochodu mógł przesiąść się na jednoślad?
Przepisy uprawniają posiadaczy prawa jazdy kat. B (warunkiem jest jednak posiadanie go od co najmniej trzech lat) do jeżdżenia niektórymi motocyklami i motorowerami. Jest jednak spora garść ograniczeń. Przede wszystkim motocykl, motorower lub skuter może być wyposażony w silnik o objętości skokowej do 125 cm3. Poza tym moc maszyny nie może być większa niż 11 kW (około 15 KM), a stosunek mocy do masy musi wynosić nie więcej niż 0,1 kW/kg. Jeśli dany jednoślad spełnia te wymagania, kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może bez żadnych dodatkowych uprawnień przesiąść się na dwa koła.
Co ciekawe, pojemność 125 cm3 nie oznacza, że motocykl nie może wyglądać rasowo. Producenci mają w ofercie sporo maszyn, które mimo niepozornego motoru wyglądają imponująco. To choćby Aprilia RS125, Honda CB125R, Kawasaki Ninja 125, Suzuki GSX-S125 czy Yamaha R-125.
Za duży motocykl na kategorię B - będzie mandat
Przepisy jasno określają na jakich motocyklach można się przemieszczać na kat. B. Jeśli kierowca dosiada większej maszyny, w pierwszej kolejności powinien liczyć się z mandatem. Brak wymaganej kategorii prawa jazdy (w tym przypadku A) oznacza grzywnę wynoszącą 300 zł. Wraz z mandatem kierowca otrzyma od policjanta informację, że... nie może kontynuować jazdy. Wówczas na miejsce trzeba wezwać osobę z odpowiednimi uprawnieniami (kat. A), która zabierze motocykl do miejsca docelowego lub posiłkować się przyczepą albo samochodem dostawczym.
Kategoria A2 - przepustka do "motocyklowej dorosłości"
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Spora część kierowców, która skorzystała z przywileju kierowania małymi motocyklami bez dodatkowych uprawnień, później i tak zrobiła prawo jazdy na motocykl (pełną kategorię A). Ciekawym rozwiązaniem, nieco ułatwiającym również zakup motocykla, jest kategoria A2.
W świetle prawa pełną kategorię A można w Polsce zrobić dopiero po ukończeniu 24. roku życia. Jednak w momencie osiągnięcia pełnoletności można uzyskać uprawnienia kat. A2. Wówczas nie ma ograniczeń pojemności silnika motocykla. Maszyna musi jedynie spełniać poniższe warunki:
Niektóre motocykle dostępne na rynku posiadają fabrycznie zablokowaną wersję, która spełnia wymagania kategorii A2 (np. Kawasaki Z650). Wówczas młody kierowca może kupić taki motocykl, a po uzyskaniu pełnych uprawnień wystarczy u producenta zdjąć z motocykla blokadę i cieszyć się pełną mocą maszyny.
Podobne wiadomości