Raport TomTom Traffic Index opisuje sytuację drogową w 403 miastach z 56 krajów na całym świecie. W tegorocznym zestawieniu miano najbardziej zakorkowanego miasta przypadło Mumbajowi. Tam tzw. wskaźnik zatłoczenia ulic wynosi 65 proc. Oznacza to, że kierowcy z najludniejszego miasta Indii spędzają w drodze o 65 proc. więcej czasu, w porównaniu do przeciętnego czasu podróży bez przeszkód. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły stolica Kolumbii, Bogota (63 proc.), Lima w Peru (58 proc.), New Delhi w Indiach (58 proc.) oraz stolica Rosji, Moskwa (56 proc.). Z polskich miast najwyżej w rankingu globalnym znalazła się Łódź - ze wskaźnikiem zatłoczenia wynoszącym 44 proc. uplasowała się na 15. pozycji na świecie. Łódź zajęła też 7. lokatę wśród państw europejskich.
Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce
Raport TomTom: globalne zakorkowanie wzrasta
W ciągu ostatniej dekady natężenie ruchu wzrosło na całym świecie, a niemal 75 proc. miast uwzględnionych w nowym raporcie TomTom Traffic Index zwiększyło lub ustabilizowało poziomy natężenia ruchu biorąc pod uwagę lata 2017-2018. Tylko w 90 miastach odnotowano wymierne spadki.
Z zestawienia wynika, że istnieją znaczące różnice w poziomie zakorkowania miast w zależności od kontynentu. Dla przykładu spadki zostały odnotowane w Azji (np. Dżakarta o 8 proc.), podczas gdy prawie każde miasto w Ameryce Południowej odnotowało wzrost natężenia na drogach, z czego największe (8 proc.) miało miejsce w Limie w Peru.
Ogólnie rzecz biorąc, zatłoczenie na drogach wzrasta. To dobra i zła wiadomość. Z jednej strony świadczy o silnej światowej gospodarce, lecz jest druga strona medalu - kierowcy marnujący czas na stanie w korkach i ogromny wpływ na środowisko
- powiedział Ralf-Peter Schaefer z TomTom.
Najbardziej zakorkowane miasta świata
Najbardziej zakorkowane miasta w państwach europejskich