Po tym można poznać samochód policyjny
Według zaleceń Unii Europejskiej samochody policyjne na terenie państw członkowskich powinny być w kolorze srebrnym z niebieskim pasem odblaskowym. Radiowozy mają swój numer boczny - każdy samochód policyjny w Polsce oznaczony jest unikatowym numerem zawierającym jedną lub dwie litery oraz trzy cyfry.
Policjanci używają radiowozów oznakowanych, ale także nieoznakowanych. Nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami posługują się policjanci z wydziału ruchu drogowego, z wydziału kryminalnego i z wydziału dochodzeniowego. W takich radiowozach lampy sygnalizacyjno-ostrzegawcze tymczasowo umieszczane są na dachach za pomocą magnesów znajdujących się w podstawach lamp.
Tak rozpoznać nieoznakowany radiowóz - oto kilka szczegółów
Policja posiada ponad 9 tysięcy nieoznakowanych radiowozów. Nieoznakowane radiowozy zazwyczaj poruszają się drogami krajowymi oraz ekspresowymi. To samochody takich marek, jak Kia, Opel, Hyundai, Fiat, Skoda, Toyota, BMW, Ford, Renault, Citroen, Volkswagen, Peugeot, Mitsubishi, Nissan, Land Rover, Isuzu, Mercedes-Benz i MAN.
Nieoznakowany radiowóz nie może przekraczać dozwolonej prędkości, nie może przekraczać linii ciągłej czy wyprzedzać w miejscu zabronionym. Możliwość taką zyskuje dopiero w momencie, gdy stanie się pojazdem uprzywilejowanym, czyli ma włączone lampy błyskowe i sygnały dźwiękowe.
Funkcjonariusze z nieoznakowanych radiowozów mogą zatrzymać samochód do kontroli drogowej poza terenem zabudowanym pod warunkiem, że:
Najpopularniejszym nieoznakowanym radiowozem policji w Polsce jest BMW Serii 3, sedan lub model GT. Zwykle mają stonowane kolory
Po czym poznać nieoznakowany radiowóz? Istnieją pewne szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.
Podobne wiadomości