Nowe samochody są coraz droższe. Które zdrożały najbardziej?

2 lata, 2 miesiące temu - 15 września 2020, Auto Świat
Nowe samochody są coraz droższe. Które zdrożały najbardziej?
Okazuje się, że rok 2020 jest rekordowy pod względem wzrostu cen nowych aut.

Średnia cena sprzedaży w lipcu wzrosła o ponad 11 proc. i wyniosła już blisko 122 tys. złotych. Rekordzista zdrożał ponad dwukrotnie – co ciekawe nie jest to auto klasy premium, tylko jeden z modeli Skody.

Firma Samar przyjrzała się trendom wśród cen nowych aut. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Samochody cały czas drożeją, i to dość wyraźnie. Dane z ostatnich trzech lat pokazują, że to właśnie w 2020 r. ceny rosły w najszybszym, aż dwucyfrowym tempie, podczas gdy w latach 2019/2018 wzrosty miesięczne nie przekraczały 6 proc.

Eksperci tłumaczą to coraz bardziej restrykcyjnymi normami emisji CO2 oraz zwiększaniem bezpieczeństwa. Według nich w grudniu br. średnia cena sprzedaży może zbliżyć się do kwoty 140 tys. zł.

Ceny nowych aut kontra pensje Polaków
Samar spojrzał przy tym na nasze zarobki. Co prawda wraz ze wzrostem cen nowych aut rośnie też średnie wynagrodzenie (mowa o tym podawanym dla sektora przedsiębiorstw przez Główny Urząd Statystyczny), jednak z drugiej strony rośnie ono nieco wolniej niż, ceny samochodów. Oznacza to, że wzrost naszych pensji nie zwiększa siły nabywczej, a wręcz przeciwnie.

Z przytoczonych danych wynika, że w styczniu 2018 roku na zakup nowego samochodu osobowego w średniej cenie statystyczny Kowalski potrzebował blisko 31 pensji, czyli wynagrodzenia za 2 lata i 7 miesięcy pracy. W lipcu 2020 roku potrzebował pracować na ten cel o jeden miesiąc dłużej.

Które marki podniosły ceny najbardziej?

Wśród marek największe wzrosty cen zanotował Smart – o blisko 85 proc. Tak duży wzrost wynika jednak z elektryfikacji modeli i wycofania z oferty wszystkich wersji z napędem spalinowym. Kolejna na liście marka, czyli Porsche, zanotowała już wzrost średnich cen o 20,5 proc. W tym przypadku jednak chodzi głównie o wprowadzenie do oferty nowego i bardzo drogiego modelu Cayenne Coupe (ceny od 411 tys. zł.) oraz podwyżki cen modeli 718 i 911.

Na trzecim miejscu znalazła się nowa francuska submarka koncernu PSA, czyli DS. W tym przypadku średnia cena sprzedaży wzrosła o 19,7 proc. Wynika to głównie z rozbudowania oferty modelowej o SUV-y.

Najbardziej zdrożał model Skody
Z kolei na szczycie listy modeli z najwyższymi wzrostami średniej ceny sprzedaży plasuje się – i tu spore zaskoczenie – mała Skoda Citigo. Wystarczy jednak spojrzeć w cennik, żeby zorientować się, że ponad 118-procentowa podwyżka również jest powodem wycofania z oferty wersji spalinowej i zastąpienia jej odmianą elektryczną (jak w przypadku Smarta). Zaraz za nią są wspomniane wcześniej Smarty: Forfour (+94,9 proc.) oraz Fortwo (+76,5 proc.).

Wizyta w warsztacie samochodowym - Twoje preferencje
Wizyta w warsztacie samochodowym to dla większości użytkowników i właścicieli aut nic przyjemnego, ale przecież nawet najbardziej niezawodny samochód wymaga czasem choćby przeglądu i okresowej wymiany olejów, płynów czy filtrów. Wybór właściwego warsztatu wcale nie jest prosty. Dlatego chcemy wiedzieć więcej o tym, w jaki sposób podejmujecie decyzje zarówno w sytuacji nagłej awarii jak i konieczności planowej wizyty w serwisie, z usług jakich mechaników najchętniej korzystacie i jak oceniacie ich pracę, z jakich korzystacie części zamiennych i jak je kupujecie. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli tworzyć lepsze i bardziej dopasowane do Waszych potrzeb artykuły poradnicze oraz inne treści, a nasi partnerzy będą mogli zaoferować usługi lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców.

Administratorem Twoich danych podanych w ramach ankiety jest dostawca serwisu - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-672) ul. Domaniewska 49. Dane podane w ankiecie będą wykorzystane w celach marketingowych (w tym dla niezbędnej analityki, zestawienia profilowego i dostosowania reklamy i oferty). Podstawą ich przetwarzania jest uzasadniony interes administratora wobec którego możesz wyrazić sprzeciw.

Twoje prawa: Podanie danych jest dobrowolne, a osobie podającej dane przysługuje prawo dostępu do danych, prawo sprostowania danych, prawo ograniczenia przetwarzania, prawo usunięcia danych, wyrażenie sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego ochrony danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce prywatności.

Wybór warsztatu samochodowego
Odpowiedz proszę na kilka ogólnych pytań dotyczących Twojego sposobu podejmowania decyzji o wyborze warsztatu i sposobie serwisowania auta.

Support Ukraine