Pierwsze polskie miasto z wodorowym autobusem. Umowa podpisana

1 rok, 11 miesięcy temu - 12 lipca 2021, Auto Świat
Pierwsze polskie miasto z wodorowym autobusem. Umowa podpisana
Znamy już pierwszego polskiego przewoźnika, który wybrał technologię wodorową.

MZK Konin jako pierwsze przedsiębiorstwo w Polsce wprowadzi do swojej floty elektryczny autobus z wodorowym ogniwem paliwowym. Pojazd pojawi się na drogach już w 2022 r.

Choć pierwsze wodorowe autobusy Solaris budował już w 2014 r., to dopiero teraz doczekaliśmy się pierwszego kontraktu zawartego z rodzimym przewoźnikiem. Solaris Urbino 12 hydrogen trafi do MZK w Koninie.

Przewoźnik będzie już od 2022 r. dzierżawić pojazd przez cztery lata. Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, w Koninie powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Według zapowiedzi władz miasta dla "Przeglądu Konińskiego", stacja będzie wyposażona w dwa stanowiska (osobne dla aut osobowych i autobusów), a wodór będzie dostarczany przez elektrownię Konin.

Tankowanie autobusu Urbino 12 hydrogen powinno potrwać kilka minut. Do napełnienia jest łącznie pięć zbiorników kompozytowych o pojemności 312 l każdy. Egzemplarz dla Konina wyposażono dodatkowo w opcjonalny zestaw akumulatorów Solaris High Power o pojemności 29,2 kWh oraz złącze ładowania plug-in.

Dostawa dla Konina to nie wszystko. Jak dotąd Solaris zebrał zamówienia na ponad 80 wodorowych modeli Urbino 12. Na liście nabywców są przewoźnicy z takich krajów jak: Austria, Niemcy, Niderlandy, Szwecja oraz Włochy.

Support Ukraine