Polska autostrada wśród 10 najdroższych dróg na świecie

1 rok, 9 miesięcy temu - 2 marca 2021, Auto Świat
Polska autostrada wśród 10 najdroższych dróg na świecie
Polska autostrada znalazła się w światowej czołówce. Niestety, nie chodzi o najpiękniejsze położenie czy najmniejsza liczbę wypadków, ale o koszty przejazdu.

Znaleźliśmy się w gronie krajów z najwyższymi opłatami.

Firma ubezpieczeniowa Budget Direct przyjrzała się opłatom drogowym na całym świecie. Dane, jakie wzięto do konstrukcji rankingu, pochodzą ze stycznia 2021 r. Okazało się, że spośród 20 krajów, które przeanalizowano, znalazł się także odcinek polskiej autostrady A2.

W zestawieniu uwzględniono ogólne opłaty drogowe za odcinek drogi, nie dzieląc ich na długość (pominięto wyliczenia dotyczące kosztu przejazdu jednego kilometra trasy). Informację pochodzą bezpośrednio od operatorów danych odcinków dróg oraz innych źródeł, w tym także Wikipedii.

Najdroższe drogi na świecie – jest polski reprezentant

W przygotowanym zestawieniu znalazła się polska autostrada A2 zarządzana przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska. Wspomniany fragment drogi znalazł się na 10. miejscu zestawienia.

Z kolei jednym z krótszych odcinków, które znalazły się w TOP 10 najdroższych tras, jest alpejska Grossglockner High Alpine Road (drugie miejsce). Przejazd tą piękną i najwyżej położoną drogą utwardzoną w Austrii kosztuje aż 37,50 euro, mimo że jej długość to zaledwie 47 km.

Support Ukraine