Problemy przez jedno piwo, czyli ile może wypić kierowca?

7 lat, 4 miesiące temu - 15 czerwca 2017, Motofakty
Problemy przez jedno piwo, czyli ile może wypić kierowca?
Statystycznie około 65% wszystkich wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, ma miejsce w cieplejszym okresie roku - od maja do października.

Z badań wynika, że wakacyjny nastrój udziela się nawet osobom, które w normalnych okolicznościach nigdy nie wsiadłyby za kierownicę po alkoholu.

Ciepłe miesiące roku to czas urlopów oraz spotkań przy grillu, co sprzyja spożywaniu alkoholu. Badania pokazują, że u wielu osób już po wypiciu jednego piwa czy lampki wina zostaje przekroczony ustawowy limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, który wynosi 0,2‰*. To oznacza, że prowadzenie pojazdu w takiej sytuacji może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także skończyć się karą grzywny lub więzienia.

"To tylko jedno piwo" - taką wymówkę często słyszą policjanci z ust przyłapanych nietrzeźwych kierowców. Tymczasem już po jednym piwie osoba prowadząca samochód jest zagrożeniem na drodze. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, ale eksperci przyjmują, że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio około 0,26 promila.

Tak naprawdę nie sposób samodzielnie oszacować, ile dana osoba może wypić, by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Zależy to nie tylko od płci i wagi kierowcy, lecz także od sprawności procesu metabolizmu – a to kwestia bardzo indywidualna. Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Często lepiej opóźnić planowany wyjazd, by nie ryzykować utraty uprawnień, a przede wszystkim nie narażać siebie oraz innych uczestników ruchu.

W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu**. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania. Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia***.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.

  • 50 g wódki to 20g etanolu
  • 100 ml wina to 12g etanolu
  • 0,5 l piwa to 25g etanolu

W Polsce ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia dwa stany kierowcy, który spożywał alkohol:

  1. Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku stanowi wykroczenie
  2. W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰ to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo

Na smartfony i tablety coraz częściej można ściągnąć wirtualne alkomaty. W tych aplikacjach musimy podać kilka informacji o swojej budowie czy płci oraz o ilości i rodzaju wypitego alkoholu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się ile promili mamy w wydychanym powietrzu.

Nie wolno jednak zapominać, że wyniki podawane przez "wirtualny alkomat" mogą odbiegać od wartości zmierzonych przez atestowany, policyjny alkomat. Dane należy traktować więc orientacyjnie.

W innych europejskich krajach dopuszczalna przez prawo zawartość alkoholu we krwi jest bardzo różna. Na najwięcej mogą pozwolić sobie Brytyjczycy, którzy muszą się stosować do czterokrotnie większego niż w Polsce limitu - 0,8 promila. W Bośni i Hercegowinie osoba pijana nie może siedzieć z przodu nawet jako pasażer auta!

Kraj

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi

Czechy

0 ‰ 

Słowacja

0 ‰ 

Estonia

0 ‰ 

Rumunia

0 ‰ 

Rosja

0 ‰ 

Ukraina

0 ‰ 

Węgry

0 ‰ 

Norwegia

0,2 ‰

Szwecja

0,2 ‰

Polska

0,2 ‰

Austria

0,5 ‰

Dania

0,5 ‰

Francja

0,5 ‰

Bułgaria

0,5 ‰

Finlandia

0,5 ‰

Hiszpania

0,5 ‰

Wielka Brytania

0,8 ‰

* Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
** Art. 87 kodeksu wykroczeń
*** Art. 178a kodeksu karnego
**** policja.pl

Support Ukraine