Resort infrastruktury ogłosił ważne zmiany dla przewoźników zaangażowanych w niesienie pomocy humanitarnej w obszarach dotkniętych powodzią. W odpowiedzi na bieżącą sytuację kryzysową oraz w celu ułatwienia dostarczania pomocy do najbardziej poszkodowanych regionów, podjęto decyzję o czasowym zwolnieniu z poboru opłat za przejazdy drogami krajowymi. Niestety, wspomniane zwolnienia dotyczy jedynie sieci dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Zwolnienia dla aut powyżej 3,5 t
Zwolnienie z opłat dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów, które przewożą pomoc humanitarną. Zwolnienie obowiązuje na wszystkich odcinkach dróg objętych systemem e-TOLL. To dobry kierunek i decyzja, ale wykonanie jest już nieco gorsze.
Aby skorzystać z tego zwolnienia, przewoźnicy muszą złożyć odpowiedni wniosek do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Formularz zgłoszeniowy został udostępniony na stronach Ministerstwa Infrastruktury oraz GITD, a kompletne wnioski należy przesłać na adres pomocpowodzianom@gitd.gov.pl. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, przewoźnik będzie mógł wyłączyć urządzenie pokładowe e-TOLL bez ryzyka nałożenia kary administracyjnej za przejazd bez opłaty.
Ministerstwo poinformowało, że decyzja o zwolnieniu z opłat drogowych została podjęta podczas sztabu kryzysowego, który odbył się we Wrocławiu pod przewodnictwem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Premier Donald Tusk, który osobiście nadzorował pracę sztabu, podkreślił, że priorytetem rządu jest wsparcie lokalnych społeczności dotkniętych kataklizmem oraz jak najszybsze dostarczenie im pomocy.
Darmowy przejazd do odwołania klęski żywiołowej
Zwolnienie z opłat będzie obowiązywało przez cały czas trwania stanu klęski żywiołowej, co pozwoli na niezakłócone działanie organizacji humanitarnych oraz służb ratunkowych. Tego typu działania mają na celu zminimalizowanie skutków powodzi i umożliwienie jak najszybszej odbudowy zniszczonych terenów.
Podobne wiadomości