Samochód elektryczny. Auto naładujesz... podczas mszy

2 tygodnie, 6 dni temu - 10 grudnia 2024, Motofakty
Samochód elektryczny. Auto naładujesz... podczas mszy
Kuria Metropolitalna w Lublinie planuje uruchomienie stacji ładowania samochodów elektrycznych na parkingach przy parafiach. Jak taka decyzja jest tłumaczona?

Kanclerz lubelskiej kurii ks. Adam Jaszcz poinformował PAP, że na parkingu przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie jest 70 miejsc postojowych i dwa z nich zostaną zaopatrzone w stację ładowania samochodów elektrycznych.

"Decyzja ta została skonsultowana z mieszkańcami parafii i pozytywnie zaopiniowana przez radę parafialną, a w całej inwestycji pomoże kuria. Planujemy też podobne rozwiązania na innych parafialnych parkingach" – powiedział ks. Jaszcz. Dodał, że budowa stacji ładowania rozważana jest m.in. przy kościele św. Michała Archanioła w Lublinie.

Jak zauważył kanclerz, troska o planetę, która jest naszym wspólnym dobrem, to istotny element w przekazie ewangelicznym i w nauczaniu Kościoła. Zwrócił uwagę na potrzebę poszukiwania "innych sposobów rozumienia postępu" i wskazał samochody elektryczne jako "przyszłościową alternatywę dla pojazdów spalinowych".

Radca prawny z kancelarii Octo Legal Filip Opoka podał, że zgodnie z przyjętą w grudniu 2021 r. nowelizacją ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych do 1 stycznia 2025 r. istniejące budynki niemieszkalne, z którymi związane jest więcej niż 20 stanowisk postojowych wyposaża się w co najmniej jedną ładowarkę. Nowelizacja zobowiązuje właścicieli i zarządców nieruchomości także do wyposażenia parkingów w koryta umożliwiające wprowadzenie do nich kabli elektrycznych dla potrzeb późniejszego montażu punktów ładowania przy co najmniej 20 proc. stanowisk postojowych.

W odniesieniu do nowych budynków mieszkalnych, niemieszkalnych i poddawanych poważniejszym remontom – poinformował ekspert – nowelizacja wprowadziła obowiązek projektowania i budowania tak, by ułatwić parkowanie przy nich pojazdów elektrycznych. Wszystkie stanowiska postojowe w budynkach mieszkalnych powinny być wyposażone w koryta umożliwiające wprowadzenie do nich kabli elektrycznych dla potrzeb późniejszego montażu punktów ładowania.

Z kolei w budynkach niemieszkalnych wymagana jest instalacja co najmniej jednej ładowarki i koryt umożliwiających wprowadzenie do nich kabli elektrycznych dla potrzeb późniejszego montażu punktów ładowania przy co najmniej 20 proc. stanowisk postojowych.

Pod koniec października 2024 r. w Polsce było zarejestrowane łącznie 76 240 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych – wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności.

Support Ukraine