Samochód używany. Jakich aut spada sprzedaż zimą? Co warto sprawdzić przed zakupem?

2 lata, 3 miesiące temu - 21 lutego 2022, Motofakty
Samochód używany. Jakich aut spada sprzedaż zimą? Co warto sprawdzić przed zakupem?
Sezonowość na rynku samochodów używanych istnieje i wielu kupujących decyduje się na zakup auta w ciepłych miesiącach roku. Jednak zimą samochody znajduje niewiele mniej nabywców, niż wiosną czy latem.

Z analizy AAA AUTO wynika, że zimą więcej osób niż latem kupuje SUVy oraz auta z napędem na obie osie, ale mniej decyduje się na hatchbacki. Zima to także najlepsza pora roku, żeby sprawdzić stan techniczny kupowanego auta.

Według danych AAA AUTO zimą rośnie sprzedaż SUVów do 23 proc. wobec 20 proc. latem. Także zimą więcej klientów poszukuje aut z silnikami benzynowymi (69 proc. wobec 66 proc. latem), z napędem na obie osie (10 proc. wobec 8 proc. latem) oraz z automatyczną skrzynią biegów (18 proc. wobec 17 proc. latem). Jednocześnie spada zainteresowanie najbardziej popularnymi samochodami typu hatchback (z 37 proc. latem do 36 proc. zimą). Natomiast sprzedaż aut typu kombi i MPV jest stała w ciągu całego roku.

Mogłoby się wydawać, że kupno używanego auta zimą nie jest dobrym pomysłem, ponieważ silnik i inne podzespoły pracują pod zwiększonym obciążeniem. Ale to dobrze. Zimą wszelkie usterki w używanym aucie szybko dadzą o sobie znać, dlatego jest to najlepsza pora roku, żeby przetestować samochód przed zakupem.

Pierwszym elementem, który widzi potencjalny nabywca, jest oczywiście nadwozie. Niskie temperatury mogą odcisnąć piętno na lakierze w postaci drobnych pęknięć lub korozji, więc ważne jest, aby dokładnie sprawdzić lakier samochodu.

Jednak największą uwagę należy zwrócić na silnik, zwłaszcza starszy, który z biegiem czasu gorzej się nagrzewa i zimą łatwiej wykryć usterkę, przede wszystkim w trakcie próby uruchomienia samochodu.

Dobrze jest również zweryfikować działanie rozrusznika i akumulatora, które są podstawową do uruchomienia auta. Obecnie samochody wyposażone są w szeroką gamę osprzętu elektronicznego, dlatego warto sprawdzić działanie szyb, klimatyzacji, wycieraczek, centralnego zamka czy elektrycznego otwierania bagażnika i wiele innych elementów wyposażenia.

Support Ukraine