Urzędy skarbowe na bieżąco weryfikują źródła dochodów obywateli. Właśnie trwa sezon komunii i wesel, dlatego rośnie liczba donosów na osoby, które mogły się w ten sposób "dorobić". Tylko w 2023 roku przeprowadzono ponad 9 tys. kontroli. Wszystko dlatego, że urząd ma obowiązek sprawdzenia każdego donosu.
Czy urząd skarbowy sprawdza, skąd mam pieniądze na auto? Nie wszyscy mają tego świadomość
Nielegalne źródło dochodu i unikanie płacenia podatku to działalność na szkodę państwa. Z tego względu do urzędów skarbowych można składać zawiadomienia o działaniach sąsiadów czy nawet rodziny, które według nas wydają się podejrzane - chodzi o możliwość posiadania nielegalnego dochodu i kupno czegoś o wysokiej wartości - samochodu, motocyklu, mieszkania i tak dalej.
Kontrola urzędu skarbowego polega na zweryfikowaniu dochodów i wydatku osoby, która została zgłoszona. Polega na rozmowach, analizie dokumentów oraz weryfikacji deklaracji podatkowych. Jeśli zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość, urząd może wszcząć postępowanie karno-skarbowe i nałożyć kary finansowe. Niestety system zgłaszania nieprawidłowości bywa nadużywany, co wynika zazwyczaj z zazdrości - sąsiadowi powodzi się lepiej, więc pewnie dorobił się nielegalnie.
Jaka jest procedura po kupnie samochodu? O tym nie wolno zapominać
Po zakupie samochodu nie należy zapominać o zgłoszeniu tego faktu nie tylko w urzędzie komunikacji, lecz także i w urzędzie skarbowym. Mamy na to tylko 14 dni, dlatego należy się spieszyć. Wymagane jest złożenie deklaracji PCC-3, a na jej podstawie wylicza się podatek należny do zapłaty. Odpowiednią kwotę należy uiścić przelewem lub w kasie urzędu skarbowego.