Superradary staną w całym województwie. Piraci drogowi już mają zimny pot na czole

2 tygodnie, 3 dni temu - 18 marca 2025, moto.pl
Superradary staną w całym województwie. Piraci drogowi już mają zimny pot na czole
Liczba fotoradarów w Polsce stale się zwiększa. Już wkrótce na naszych drogach zamontowanych zostanie 70 nowych urządzeń. Najwięcej z nich trafi na drogi województwa wielkopolskiego. Gdzie dokładnie zostaną zainstalowane?

Odcinkowe pomiary prędkości, systemy Red Light czy też fotoradary wyrastają niczym grzyby po deszczu. W przypadku tych ostatnich już wkrótce na naszych drogach zainstalowanych zostanie kolejnych 70 urządzeń. Mowa o wyjątkowo zaawansowanych "superradarach" TraffiStar SR390, za których dostarczenie odpowiedzialna będzie firma Lifor Sp. z o.o. Jeden z egzemplarzy modelu został umieszczony w zeszłym roku w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. O jego skuteczności mówią wyniki — w niecały miesiąc od jego zamontowania wykonał on aż 7840 zdjęć dokumentujących przekroczenie prędkości. Gdzie jeszcze będzie można natknąć się na ten wyjątkowy sprzęt?

70 nowych superfotoradarów. Część trafi na drogi woj. wielkopolskiego

Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, przy wyborze lokalizacji, w których umieszczone zostaną nowe fotoradary, weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Pod uwagę wzięto przede wszystkim liczbę i rodzaj zdarzeń drogowych oraz liczbę ofiar z podziałem na zabitych i rannych, a także obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch. Dzięki obecności urządzeń do pomiaru prędkości poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu w tych miejscach ulegnie poprawie.

Najwięcej fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych w woj. wielkopolskim - łącznie trafi tam 11 urządzeń. Gdzie dokładnie będzie można się na nie natknąć? W przypadku trasy DK11 zostaną one umieszczone w Budzyniu, Chodzieży oraz miejscowości Kochłowy, natomiast na DK15 zainstalowane zostaną w Cytrynowie, Golinie i Krotoszynie. Superradary będą polowały na kierowców także w m. Rumianek (DK92), Czekuszewie (DK92), Paprotni (DK92), a także Kuklinowie (DK36) i Skulsku (DK25).

Koszt instalacji jednego fotoradaru TraffiStar SR390 to blisko 240 tys. zł. Wartość zawartych umów na dostawę i montaż wszystkich 70 urządzeń wynosi 16 789 500 zł.  Zgodnie z zapisami umowy wykonawca będzie miał 71 tygodni na realizację umowy.  Dostawa i instalacja pierwszego urządzenia nastąpi nie później niż w terminie 50 tygodni. Jak jednak przekonuje GITD, wszystkie urządzenia mają zostać uruchomione do lipca przyszłego roku.

Ilu kierowców wpada na przekraczaniu prędkości obok fotoradaru?

Okazuje się, że zdecydowana większość polskich kierowców potrafi dostosować się do ograniczeń prędkości i raczej uważa na fotoradary. Średnio jedynie niespełna 0,5 proc. kierujących przejeżdżających obok fotoradaru przekracza dozwolony limit prędkości. W ubiegłym roku 459 fotoradarów systemu CANARD zarejestrowało 719 158 wykroczeń. Najwięcej zarejestrowały fotoradary w Świdniku (21044), Rudzie Śląskiej (10770) oraz Wanatach (10284). Średnie przekroczenie prędkości rejestrowane przez fotoradary w 2024 roku wynosiło 22 km/h. Jednak największa część, bo blisko 400 tys. wykroczeń to przekroczenie dozwolonej prędkości w przedziale 11-20 km/h.

Support Ukraine