Mesta Fusion RN przenosi kontrole drogowe do innego wymiaru. Będzie ich 147

6 miesięcy temu - 26 sierpnia 2023, Auto Świat
Mesta Fusion RN przenosi kontrole drogowe do innego wymiaru. Będzie ich 147
Pierwsze Mesty już kontrolują kierowców na polskich drogach. Jak zapowiadano w marcu, do końca tego roku będzie można się na nie natknąć w 147 miejscach w całej Polsce. Możliwości Mest Fusion RN przenoszą kontrole drogowe do nowej rzeczywistości.
  • Pierwsze Mesty Fusion RN już straszą kierowców łamiących przepisy
  • Mesty przenoszą kontrole drogowe do zupełnie innej rzeczywistości
  • Nowe urządzenia potrafią kontrolować 32 auta jednocześnie i to jadące nawet na... ośmiu pasach

Na początku marca br. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), podlegające Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (GITD), poinformowało, że wymieni 247 spośród 470 dotychczas używanych fotoradarów. W ramach akcji związanej z wymianą urządzeń przy polskich drogach najpierw zaczęły pojawiać się modele Multaradar CD. Tych łącznie zostanie zamontowanych 100 sztuk. Ich możliwości nie są jednak tak imponujące jak to, co potrafią tytułowe Mesty Fusion RN.

Nowe fotoradary przy polskich drogach. Co potrafią francuskie Mesty
Pierwsze dwa fotoradary Mesta jeszcze w marcu 2023 r. zostały zamontowane w miejscowości Egiertowo w woj. pomorskim oraz w Górnej Grupie w woj. kujawsko-pomorskim. To był jednak dopiero początek, bo CANARD zapowiedziało, że do końca roku Mesty pojawią się aż w 147 lokalizacjach w całej Polsce.

Dlaczego Mesty są tak wyjątkowe? Bo potrafią znacznie więcej niż fotoradary, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Fusion RN potrafi nie tylko rejestrować prędkość czy przejazd na czerwonym świetle.

Fotoradary Mesta Fusion RN wyglądają jak poniżej (dalsza część tekstu pod zdjęciem):

Mesta Fusion RN - fotoradar nowej ery
Przede wszystkim Mesty potrafią rejestrować wykroczenia nawet w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto fotoradar odróżnia samochody osobowe od ciężarowych, co jest szczególnie ważne ze względu na fakt występowania różnych ograniczeń prędkości w zależności od pojazdu. Do tego dochodzi również możliwość równoczesnego pomiaru prędkości na kilku pasach ruchu, a zatem jednocześnie kontrolowane jest wszystko, co znajduje się w kadrze.

Ponadto fotoradary nowego typu wiedzą np., czy kierowca jedzie jezdnią, czy chodnikiem; potrafią dostrzec kierowcę wyprzedzającego na linii ciągłej, jadącego buspasem, nieprzepisowo wyprzedzającego z prawej strony czy nieutrzymującego minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Dla kierowców łamiących przepisy najtrudniejszym do zniesienia może być fakt, że fotoradary Mesta potrafią mierzyć prędkość jednocześnie 32 pojazdów znajdujących się na ośmiu pasach.

Support Ukraine