Wycofanie pojazdu z ruchu. Rząd przedstawił szczegóły. Tak mają działać przepisy!

1 rok, 1 miesiąc temu - 11 października 2021, Motofakty
Wycofanie pojazdu z ruchu. Rząd przedstawił szczegóły. Tak mają działać przepisy!
Rząd poinformował jaka będzie podstawowa cena wydania przez starostwo decyzji o czasowym wycofaniu z ruchu pojazdu osobowego. Kto i kiedy będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania?

Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe będzie dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.

Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Bazowa cena wydania przez starostwo decyzji o czasowym wycofaniu z ruchu pojazdu osobowego będzie kosztowała 80 zł. W przypadku kiedy okres wycofania z ruchu będzie dłuższy niż 3 miesiące, to za każdy miesiąc dodatkowo trzeba będzie zapłacić 4 zł.

Wnioskujący o czasowe wycofanie z ruchu będzie musiał pozostawić w depozycie urzędu tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny pojazdu. Ubezpieczyciel na czas wycofania pojazdu z ruchu musi obniżyć stawkę za obowiązkową polisę OC przynajmniej o 95 proc

Zmiany mają wejść w życie 31 stycznia 2022 roku.

Support Ukraine