Żaden samochód zarejestrowany w Rosji nie wjedzie do Polski. Kierowcy będą zawracani na granicy

5 miesięcy, 1 tydzień temu - 18 września 2023, Auto Świat
Żaden samochód zarejestrowany w Rosji nie wjedzie do Polski. Kierowcy będą zawracani na granicy
Od niedzieli 17 września na polskich granicach obowiązuje całkowity zakaz przywozu samochodów zarejestrowanych w Rosji.

Ma to związek z wytycznymi Komisji Europejskiej i jest następnym elementem sankcji nakładanych na Rosję i jej obywateli w związku z atakiem tego państwa na Ukrainę.

Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem, teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód nie wjedzie do Polski. Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i samochodów prywatnych — niezależnie od tego, czy samochodem kieruje obywatel Rosji, czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka. Samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski

– powiedział Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym Terespol-Brześć.

Zakaz wjazdu aut z Rosji na teren Polski i UE
Decydująca będzie tablica rejestracyjna. Wszystkie pojazdy silnikowe z rosyjskimi numerami, które pojawią się na przejściach granicznych z Polską, będą cofane z powrotem do państwa spoza Unii Europejskiej, z którego przyjechały, do Rosji czy innego kraju. Bez znaczenia będzie, czy kierowca jest Rosjaninem czy nie.

Wprowadzony zakaz jest pokłosiem wytycznych Komisji Europejskiej z 8 września br. dotyczących zakazu wjazdu na obszar UE samochodów zarejestrowanych w Rosji.

Szef MSWiA poinformował także, że 15 września Straż Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią.

Support Ukraine