Znowu więcej czasu na zgłoszenie i rejestrację auta

1 rok, 7 miesięcy temu - 30 kwietnia 2021, Auto Świat
Znowu więcej czasu na zgłoszenie i rejestrację auta
W zeszłym roku, do 31 grudnia włącznie, ze względu na pandemię Covid-19, wydłużono z 30 do 180 dni terminy na załatwienie formalności w wydziale komunikacji.

Od 1 stycznia wrócił jednak „stary”, 30-dniowy termin, jednak rząd ponownie rozważa jego wydłużenie – tym razem nie do 180, lecz do 60 dni. Ale to zawsze coś

Przypomnijmy: jeśli kupiłeś lub sprzedałeś samochód zarejestrowany w Polsce, masz 30 dni na to, by zgłosić jego nabycie lub zbycie. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie albo np. przez internet za pomocą profilu zaufanego. W przypadku samochodu używanego sprowadzonego z innego kraju UE obowiązuje taki sam 30-dniowy termin, tyle że na zarejestrowanie samochodu. Niedopełnienie któregoś z tych obowiązków oznacza mandat w wysokości od 200 do nawet 1000 zł. W zeszłym roku, ze względu na trudności wywołane pandemią Covid-19 terminy wydłużono do 180 dni, jednak od 1 stycznia 2021 r. sytuacja wróciła do normy – znów mamy tylko 30 dni na dopełnienie formalności. Niewiele, ale niewykluczone, że wkrótce termin zostanie wydłużony.

W nowelizacji ustawy tzw. ustawy covidowej rząd proponuje, by termin wydłużyć do 60 dni. Na razie nie wiadomo na jak długo, ale wiele wskazuje na to, że aż do zakończenia problemów związanych z koronawirusem. To dobra wiadomość, bo wiele osób skarżyło się na zbyt krótki termin i wysokie mandaty.

Support Ukraine