Cofanie licznika. Karane czy nie? Ministerstwo sprawiedliwości odpowiada

5 lat, 5 miesięcy temu - 27 maja 2019, Motofakty
Cofanie licznika. Karane czy nie? Ministerstwo sprawiedliwości odpowiada
Ministerstwo sprawiedliwości odniosło się do zarzutów, że przegłosowany 16 maja przez Sejm rządowy projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego znosi dopiero co wprowadzoną karalność „przekręcania” liczników w pojazdach.

- Nie jest prawdą, że przyjęta przez Sejm reforma Kodeksu karnego znosi karalność przestępstwa „przekręcania" liczników samochodowych, wprowadzoną na mocy wcześniej uchwalonej specjalnej ustawy. Ustawa ta wejdzie w życie 25 maja 2019 r. i nic w tym zakresie się nie zmieniło. W projekcie reformy Kodeksu karnego znalazła się jedynie drobna omyłka pisarska. Wymaga ona minimalnej korekty, co ma obecnie miejsce w Senacie. To zmiana wyłącznie o charakterze technicznym. Takie przypadki zdarzały się przy okazji nowelizacji prawa w poprzednich latach i były w prosty sposób rozwiązywane. - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak przekonuje resort, nawet bez tej korekty karalność za „przekręcanie" liczników nie byłaby w żaden sposób zagrożona. Nowelizacja Kodeksu karnego nie dokonała bowiem zastąpienia poprzedniej treści przepisów o „przekręcaniu" liczników nowymi przepisami.

Przypomnijmy. 15 marca 2019 Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks karny, penalizując w polskim kodeksie karnym przestępstwo „kręcenia licznika" w samochodzie i wprowadzając liczne czynności administracyjne i kontrolne, mające ograniczyć do minimum ten proceder.

Jaka kara za cofanie licznika?

Nowe przepisy składać się będą z dwóch części – części „administracyjnej" oraz części karnej. Część karna to wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa. Będzie to art. 306a Kodeksu karnego:

§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przepisie wprost wskazano, że karze będzie również podlegał zlecający fałszowanie wskazań licznika. Ukróci to przemysł „cofania liczników" i oferowania tego typu usług na rynku.

Kiedy wymiana licznika będzie dopuszczalna?

Z kolei część „administracyjna" dotyczy kwestii dopuszczalności wymiany licznika, którą będzie opisywał art. 81a Prawa o ruchu drogowym:

Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu.

Po takiej wymianie obowiązkowe będzie zgłoszenie się do stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia, czy licznik prawidłowo działa. Badanie będzie kosztować maksymalnie 100 złotych. Fakt wymiany licznika będzie odnotowywany w Centralnej Ewidencji Pojazdów nie będzie więc konieczności „ustawiania" go według poprzedniego wskazania. Bardzo ważną kwestią jest także to, że według nowych przepisów Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego auta, także pojazdu niezarejestrowanego, holowanego, bądź przewożonego na przyczepie. Dane trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zgodnie z szacunkami Związku Dealerów Samochodów, zjawisko „kręcenia liczników" jest do tej pory w Polsce absolutnie powszechne. Przy używanych samochodach sprowadzanych z zagranicy może dotyczyć nawet od 65 do 85 procent pojazdów. Nieuczciwe warsztaty, w których można cofnąć licznik nawet się z tym nie kryją. Nazywają po prostu swoją usługę ,,korektą przebiegu" albo ,,naprawą licznika".

Support Ukraine