Polscy policjanci zostali skierowani do pomocy chorwackim służbom

10 miesięcy temu - 6 sierpnia 2022, Польське Радіо
Polscy policjanci pełniący służbę w Chorwacji zostali skierowani do pomocy służbom chorwackim - poinformowała Policja. Według ostatnich informacji w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób, a ponad 30 zostało rannych.

W lipcu i sierpniu kilkunastu polskich policjantów pełni służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku oraz w bułgarskich kurortach nad Morzem Czarnym. "Policjanci polscy z Rijeki są na miejscu tragedii, a pełniący służbę w okolicach Zagrzebia skierowani zostali do szpitali, w których umieszczono rannych" - poinformowała Policja na Twitterze. Przekazano też kondolencje rodzinom ofiar.

Z kolei rzecznik prasowy komendanta głównego policji powiedział w sobotę, że pracujący w Chorwacji polscy policjanci, dotarli już do szpitala znajdującego się najbliżej miejsca wypadku i starają się uspokajać i rozmawiać z poszkodowanymi po traumatycznych przejściach. - To dla nich traumatyczne przeżycie, ponieważ pamiętają, że gdy doszło do wypadku oni przeżyli, ale pasażer, który był obok nich, zginął. Policjanci starając się podtrzymywać ich na duchu - podkreślił.

Ciarka podał, że funkcjonariusze na miejscu tłumaczą też formalne procedury związane z wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wypadku. Część lżej rannych pyta o możliwości powrotu do kraju - dodał.

Wzmożony ruch na drogach

Pytany o ocenę przyczyn wypadku i jego okoliczności powiedział, że nie będzie się na ten temat wypowiadał. Zaznaczył jedynie, że w weekend był w Chorwacji wzmożony ruch, ponieważ trwa wymiana turnusów. - Również polscy policjanci - mimo, że jechali na sygnale z chorwacką policją - zwrócili uwagę, że ruch był bardzo duży i utrudniony - powiedział Ciarka.

Polskie MSZ podało na Twitterze, że czterej nasi policjanci stacjonujących w wakacje w Biogradzie i Rijece zostało oddelegowanych do wsparcia akcji pomocy poszkodowanym w wypadku Polakom.

"Dwóch policjantów pomaga w szpitalu w Zagrzebiu, kolejni dwaj udzielają pomocy w szpitalu w Varazdinie" - podało MSZ.

Medycy i psychologowie z Polski

Do Chorwacji lecą z Warszawy a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef MSZ Mariusz Przydacz.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin poszkodowanych mogą uzyskać informacje.

Support Ukraine