Polska uplasowała się na czwartym miejscu od końca ze średnią na poziomie 14 lat. Najgorzej wypada Rumunia z wynikiem na poziomie 16 lat.
Średnia wieku aut dla całej Wspólnoty wynosi 11 lat. Okazuje się, że wynik mocno zaniżają w szczególności cztery kraje – niestety, w tym także Polska. Europejskie stowarzyszenie producentów Samochodów określiło średni wiek aut w Polsce na 14 lat. Starszymi od nas autami jeżdżą tylko Czesi (15 lat) i Rumuni (16 lat), a Węgrzy mają podobną średnią. Z kolei na drugim biegunie Europy znalazły się: Wielka Brytania – niecałe osiem lat, co jest najlepszym wynikiem w całej Unii Europejskiej – Niemcy i Francja ze średnią na poziomie około 8 lat.
Sprowadzamy coraz starsze auta
Tak odlegle miejsce naszego kraju w statystykach przygotowanych przez ACEA nie są zaskoczeniem. Co roku do naszego kraju trafia blisko milion używanych samochodów z zachodu Europy (czyli blisko dwa razy więcej niż aut nowych) i niestety, nadal są to dość wiekowe pojazdy. Co więcej z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że udział importu ponad 10-letnich pojazdów, wzrósł w 2018 roku o 0,7 procenta i wynosił aż 54 procent.
Co prawda podobny (procentowo) wzrost zanotowały auta najmłodsze, do czterech lat, ale i tak ich udział w całkowitym imporcie „używek" wynosił zaledwie 10,7 procenta. Niestety, ich udział w całym parku pojazdów osobowych naszego kraju nie był także bardziej znaczący i wyniósł na koniec 2018 roku 12,1 procenta. Jest ich mniej niż aut bardzo wiekowych, ponad 20-letnich – według danych stanowiły one w ubiegłym orku 15,4 procenta wszystkich samochodów osobowych na drogach.
Podobne wiadomości