W Warszawie kamera przypilnuje, czy legalnie wjechałeś do strefy wyłączonej z ruchu

6 miesięcy, 4 tygodnie temu - 6 lipca 2022, Auto Świat
W Warszawie kamera przypilnuje, czy legalnie wjechałeś do strefy wyłączonej z ruchu
Przebudowany plac Pięciu Rogów stanowi strefę przeznaczoną dla pieszych. Umożliwia jednak wjazd dla mieszkańców i innych osób posiadających specjalny identyfikator.

Kamery będą sprawdzały, czy samochód mógł tam wjechać, a jeśli nie, sprawą zajmie się policja.

Plac Pięciu Rogów w Warszawie jest jedna z najważniejszych przestrzeni dzielnicy Śródmieście. Właśnie kończy się jego przebudowa, która odda ten rejon tylko dla pieszych. Już przed przebudową dwie trzecie użytkowników stanowili piesi, co było problemem zarówno dla pieszych, jak i kierowców.

Miasto zdecydowało o wyłączeniu placu z ruchu samochodowego, a możliwość wjazdu będą posiadały jedynie osoby ze specjalnym identyfikatorem NC. Tylko z nim będzie można poruszać się samochodem na ulicach, które są oznakowane znakiem B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach).

Cyfrowe oko przypilnuje porządku
Porządku na ulicach Chmielnej, Szpitalnej i Brackiej będzie pilnowało oko kamery, która ma za zadanie skanować numery rejestracyjne samochodów wjeżdżających w strefę. System ma porównywać numery aut wjeżdżających z rejestracjami posiadaczy identyfikatorów. Rejestracje, które są nieuprawnione do wjazdu, będą przesyłane na policję w celu wystawienia mandatu.

O wszystkim oczywiście informują znaki drogowe, zatem każdy kierowca powinien wiedzieć, na co się pisze. Nie będzie tam więc policji, jednak kierowca, który ma świadomość, że złamie zakaz nie może spać spokojnie, bowiem jest bardzo możliwe, że otrzyma on po pewnym czasie list od policji. Sama kamera jest niemal niewidoczna.

Strefa działania kamer
Strefa działania identyfikatora obejmuje ulice: Szpitalną (na odcinku Przeskok – Chmielna; posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 5 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 6 włącznie), Chmielną (na odcinku Bracka – Nowy Świat; posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 15 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 20 włącznie) i Bracką (na odcinku Chmielna – Krucza; posesje o numerach 22 i 25).

Komu przysługuje identyfikator NC?

  • Mieszkańcom posesji na terenie strefy, których obsługa możliwa jest jedynie od strony strefy;
  • osobom prawnym, osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej,
  • prowadzącym działalność gospodarczą i mającym siedzibę lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie Strefy, których obsługa możliwa jest jedynie od strony strefy;
  • organizatorom imprez;
  • inwestorom i podmiotom prowadzącym roboty remontowe lub utrzymaniowe na terenie strefy. 
Support Ukraine