Czarna pantera w polskiej armii. K2 jest koreański i niezwykle inteligentny

2 miesiące temu - 4 kwietnia 2023, moto.pl
Czarna pantera w polskiej armii. K2 jest koreański i niezwykle inteligentny
Pierwsze czarne pantery weszły do służby w polskiej armii. I mamy powód do wielkiej dumy.

Bo koreański K2 jest równie inteligentny jak Einstein. To w końcu prawdopodobnie najbardziej cyfrowy czołg na świecie.

Polska armia zbroi się. Jednym z kluczowym punktów militarnych zakupów, stało się zamówienie złożone w South Korean Agency for Defense Development na 180 czołgów K2 Black Panther. Wraz z pakietem dodatkowym to opiewa na kwotę wynoszącą 3,37 mld dolarów. To dobra informacja? Bez wątpienia tak. Jeszcze lepsza jest taka, że pierwsze pantery dotarły już do naszego kraju. Koreańczycy dostarczyli je jeszcze w grudniu 2022 roku.

Czarna pantera działa w trybie hunter-killer. A to początek jego możliwości!
Na razie K-dwójki przechodzą jednak fazę szkoleń. Polscy wojskowi uczą się ich obsługi. To może chwilę potrwać, szczególnie że jest się czego uczyć. K2 Black Panther ma opinię najbardziej cyfrowego czołgu na świecie. A decyduje o tym głównie poziom nasycenia konstrukcji pojazdu nowoczesnymi technologiami. Przykład? Oto kilka najważniejszych:

  • Czarna pantera ma system kierowania ogniem umożliwiającym działanie w trybie hunter-killer. Groźnie brzmi!
  • Czołg ma aktywny system ochrony KAPS (Korean Active Protection System). Ten zabezpiecza wóz przed pociskami granatów kumulacyjnych i przeciwpancernych pocisków kierowanych, zakłócając działanie czujników zamontowanych w amunicji.
  • K2 ostrzega załogę przed pociskami wystrzelonymi w jego kierunku, ale też wystrzeliwuje granaty dymne. Ich zadanie jest proste. Tworzą zasłonę termiczną i utrudniają namierzenie pojazdu.
  • Pantera jest w stanie zagłuszać pracę radarów wroga oraz może zgasić pożar, który wybuchnie na pokładzie.

K2 Black Panther: wyposażenie, broń i napęd
Oczywiście głównym zadaniem czołgu jest nie obrona przed wrogiem, a jego atakowanie. Na tym polu K2 Black Panther również ma sporo do powiedzenia. Głównym uzbrojeniem pojazdu w polskiej specyfikacji jest działo 120 mm. To pozwala na użycie pocisków przeciwpancernych K276 – APFSDS lub kumulacyjnych K277 – HEAT. Co ważne, na polu walki załoga może skorzystać z trybu szybkostrzelnego. K2 jest w stanie wystrzelić w minutę nawet 10 pocisków. Przy czym może przewozić nawet 40 sztuk amunicji.

K2 Black Panther jest napędzany 12-cylindrowym silnikiem o mocy 1500 koni mechanicznych. Motor został wyprodukowany przez Doosan Infracore Corporation. Przekładnia to natomiast dzieło S&T Dynamics. Tak skomponowany układ jest w stanie rozpędzić 8-metrowy czołg o masie 55 ton do prędkości 70 km/h na drodze i 50 km/h w terenie. Przewidywany zasięg pantery to jakieś 450 kilometrów.

Support Ukraine